Щодо одночасного подання заяв на ПДВ і ЄП

Кожен засновник, який бажає створити підприємство стикається з питанням обрання системи оподаткування. З цим питанням бажано визначитися до реєстрації. Законодавством передбачено, що разом з пакетом документів на реєстрацію можуть бути подані заяви щодо реєстрації платником єдиного податку (ЄП) або щодо добровільної реєстрації платником податку на додану вартість (ПДВ).

В іншому разі, якщо не були подані вищезазначені заяви, новостворене підприємство  автоматично потрапляє на загальну систему оподаткування.

Здавалося б, що нового можна сказати на цю тему? В Інтернеті невичерпна кількість інформації про порядок реєстрації платником подаків, пояснено кожен крок, та й в цілому, процедура доволі проста. Проте, ми все-таки знайшли питання з реальної практики, яке варте уваги та обговорення.

Справа стосується наступного. Зазвичай, підприємства обирають спрощену систему оподаткування і ведуть таким чином діяльність, а в разі потреби, реєструються також платниками ПДВ. Проте, бувають ситуації, коли фактично з самого початку діяльності підприємствам необхідно мати статус платника ПДВ. Відтак, виникає питання одночасного подання разом з документами на реєстрацію підприємства двох заяв: на ПДВ і ЄП. Зауважимо, що законодавством, ні Податковим кодексом України, ні Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» не передбачено такої заборони. Більше того, звертаючись за консультацією в ДПІ, інспектори в один голос підтверджують таке право.

Що ж відбувається на практиці?

На практиці ж ми маємо кардинально іншу картину, в реєстрації платником податку відмовляють за обома заявами. Відмову контролюючий орган формулює наступним чином: «Ви не маєте підстав для переходу на єдиний податок 3 % третьої групи, так як Ви не зареєстровані платником податку на додану вартість». Як наслідок – заява залишається без виконання, а підприємство на загальній системі оподаткування. В цій ситуації є два варіанти дій:

  1. Подавати спочатку заяву на ЄП зі ставкою 5%, а потім заяви на ПДВ і зміну ставки ЄП (окрім того, якщо ви не подали заяву на  реєстрацію платником ЄП одразу при реєстрації або в 10-денний період після неї, ви зможете стати спрощенцем уже тільки з наступного кварталу, до цього доведеться перебувати на загальній системі);
  2. Перебуваючи на загальній системі спочатку стати платником ПДВ, а потім вже подати заяву на ЄП.

З метою економії часу та щоб не пропустити встановлений законом строк, протягом якого можна стати платником відповідного податку, рекомендуємо заяви про реєстрацію платником подавати по одній, залежно від того, що на конкретний момент часу вам більше потрібно.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group