Реєстрація стартапу: надання офіційного статусу

Рано чи пізно, стартап стикається з питанням його юридичного оформлення. Як правило, це трапляється у двох випадках: клієнти хочуть вам заплатити або у вас з’явився партнер у вигляді інвестора. Відразу хочемо застерегти, що мова піде про проекти, які вже пройшли початкову стадію розвитку, а ідея давно трансльована в технічне рішення або ж навіть є перші результати у вигляді продукту.

Кілька слів в підтримку отримання стартапом офіційного статусу.

Реєстрація дозволяє:

 • виглядати легітимно перед потенційними інвесторами;
 • мати офіційний рахунок суб’єкта господарювання в банку;
 • для юридичної особи – визначити внесок кожного учасника та захистити інтереси всіх членів, якщо хтось захоче вийти з проекту.
 • Перше, що потрібно зробити перед реєстрацією стартапу – це визначитись з організаційно-правовою формою. Слід зазначити, що організаційно-правових форм здійснення господарської діяльності в Україні існує досить багато, проте не будемо зупинятись на особливостях усіх. Звернемо увагу на найбільш доречних для реєстрації діяльності стартапу в Україні.

Тож, якщо ми говоримо про створення стартапу, в сьогоднішніх українських реаліях найбільш прийнятною формою реєстрації стартапу є юридична особа — товариство з обмеженою відповідальністю (Ltd/Llc) або ФОП — фізична особа-підприємець. Саме ці форми дозволяють в рамках стартапу обрати найбільш вигідні форми оподаткування, а процедура їх реєстрації є більш спрощеною, порівняно з іншими, та й взагалі, саме ці форми дозволяють обирати більш прості шляхи вирішення питань оперативної діяльності стартаперів.

Alt-регистрация стартапа в сша

 Для початку зупинимось на такій формі створення стартапу як юридична особа у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Дану організаційно-правову форму варто використовувати при наявності декількох зацікавлених сторін. Засновники ТОВ несуть відповідальність за наслідки своєї стартаперської діяльності виключно майном такого підприємства, а не своїм власним. Розмір статутного капіталу може бути будь-яким, від одної копійки до мільйонів гривень.

Окремо слід зазначити, що для іноземних інвесторів функціонування стартапу саме у формі юридичної особи викликає більше довіри, аніж просто до підприємця.

Фізична особа-підприємець має свої переваги:

 • відсутні вимоги до наявності статутного капіталу (коштів, необхідних для початку функціонування суб’єкта господарювання);
 • коротка процедура реєстрації за місцем проживання підприємця;
 • контроль із боку держави незначний;
 • стартапер-підприємець працює самостійно і тільки на себе.

Разом з тим, є недоліки: коли проект зазнає невдачі і з’являться борги, то ФОП несе відповідальність усім своїм майном (не тільки тим, що набуте ним у процесі діяльності, а й навіть спільно набутим у результаті, наприклад, одруження підприємця).

Alt-регистрция стартапа

Вибір місця реєстрації стартапу — питання, яке також потребує особливої уваги при офіційному оформленні стартапа. Так, державна реєстрація стартапа в якості індивідуального підприємця здійснюється територіально в податковому органі за місцем проживання, яким вважається адреса реєстрації, зазначена в паспорті.

У разі реєстрації стартапу в формі ТОВ, допускається ведення підприємницької діяльності не за місцем реєстрації, а в іншому місті або регіоні.

При виборі місця ведення бізнесу, а, отже, і реєстрації стартапу потрібно враховувати наступні моменти:
 • цільову аудиторію;
 • форми підтримки підприємців-початківців;
 • види обмежень і стимулювання для розвитку саме вашого проекту.

Оформлення на роботу найманих працівників – одне з ключових питань захисту вашого бізнесу, оскільки від цього буде залежати збереження, наприклад, конфіденційної інформації про ваш проект. Таким чином ви убезпечите себе від ситуацій, коли учасник проекту відпрацює у вас не менше N років, і побажає покинути компанію на відповідальному етапі розвитку проекта. Так, ризик існує завжди, але в договорах, принаймні, можна прописати міри відповідальності для учасника проекту, таким чином стимулювати його на сумлінну та довготривалу працю (в таких випадках укладається NDA — угода про нерозголошення). Окрім того, з допомогою інших договорів (про надання послуг, договору на розробку програмного забезпечення, передачу прав інтелектуальної власності) ви закріпите виключні права на код, дизайн та інші об’єкти інтелектуальної власності за розробником/компанією.

Інвестування. Стартап – це як правило проект, який потребує, особливо на початковій стадії розвитку, постійного капіталовкладення. Відтак, виникає питання де взяти кошти, а якщо є джерело, то як правильно оформити правовідносини з інвестором. На цьому питані не будемо детально зупинятися, актуальна інформація з цього приводу вже висвітлена в одній із наших статтей «Інвестиційні договори».

Відкриття рахунку. При реєстрації стартапа може виникнути питання, чи потрібно відкривати розрахунковий рахунок в банку і виготовляти печатку. По-перше, до безпосереднього завершення всієї процедури реєстрації жоден банк не має права відкрити рахунок для ведення вашого бізнесу. По-друге, наявність розрахункового рахунку і печатки не завжди є обов’язковим. Зокрема, в печатці є необхідність, якщо ви плануєте вести розрахунок з контрагентами в безготівковій формі. Отже, тут все залежить від ваших подальших планів.

Alt-правовая формадля стартапа

ВИСНОВКИ:

Як бачите, реєстрація стартапу не є складною процедурою і багато в чому залежить від побажань проекту та його цілей. Беззаперечною є перевага реєстрації стартапу. Натомість зволікання з наданням офіційного статусу стартапу загрожує накопиченням проблем і неприємностей, починаючи від упущеної вигоди і закінчуючи стосунками з контролюючими органами.

Команда «Olans Group» має значний досвід роботи з страртапами та знає як швидко та якісно перейти від проекту до повноправного суб’єкта господарскої діяльності.

Звернувшись за формою зворотного зв’язку для замовлення послуги, ви можете скористатись можливістю отримати від нас годину усної безкоштовної консультації на тему реєстрації страртапа.

Написати нам

  (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

  Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group