Контент – це змістове, тобто текстове, звукове, зображувальне чи будь-яке інше наповнення чого-небудь, наприклад веб-сайту чи комп’ютерної гри. Тобто, розглядаючи контент в широкому сенсі ми розглядаємо будь-який результат творчої діяльності людини, до якого можна отримати доступ. В розрізі користування інтернетом, контент – це інформаційне наповнення сайту, що включає в себе будь-який текст (включаючи коментарі користувачів сайту в чаті, на форумі чи зроблені іншим чином), зображення, відео та аудіо матеріали.
Найголовнішою особливістю контенту про яку дуже часто забувають, особливо на пост-радянському просторі – будь-який контент завжди комусь належить, і власник контенту має на нього як права так і обов’язки.
В цій статті ми докладно розглянемо, які права та обов’язки власників контенту, власників ігор чи веб-сайтів, на яких розміщається контент, та яку відповідальність вони несуть у зв’язку з володінням чи користуванням контентом.
Що відноситься до контенту?
Як вже зазначалося вище, до контенту відноситься будь-який результат творчої діяльності людини. Контент може бути як цифровим (в електронному вигляді), так і матеріальним. Права та обов’язки на контент регулюються авторським правом. Давайте детальніше розберемося, що ж є об’єктами авторського права, тобто контентом:
Текст
- Повідомлення та коментарі на сайтах, форумах чи в соціальних мережах;
- Статті будь-якого характеру;
- Опис товарів/предметів/інших об’єктів;
- Книги, журнали, інтерв’ю;
- Програмний код;
- Інша текстова інформація.
Зображення
- Цифрові зображення;
- Фотографії;
- Графіки, креслення, схеми;
- Інші зображення в електронному чи матеріальному вигляді.
Відео матеріали
- Фільми, серіали, мультфільми, анімація;
- Будь-яке відео, в т.ч. непрофесійне.
Аудіо матеріали
- Аудіокниги;
- Пісні, музикальні альбоми;
- Інші звукові записи.
Як ми бачимо з переліку, який доречі є невичерпним, майже все що знаходиться в мережі інтернет є об’єктом авторського права. Зображення, які ви знайшли через Google, текст статті на сайті чи в соц. мережі – все це є контентом, що належить виключно його авторам. І використовувати його можна лише з дозволу автора, хоча цим дуже часто нехтують.
Права та обов’язки власників контенту та власників сайту, де він розміщується

За міжнародними нормами права та українським законодавством, об’єкт авторського права захищається з моменту його створення і не потребує жодної реєстрації для отримання захисту.
Тож які права мають власники контенту ?
- Виключне право забороняти чи дозволяти іншим особам використовувати створений автором контент;
- Право отримувати компенсацію за матеріальну та моральну шкоду, завдану неправомірним використанням контенту;
- Забороняти чи, навпаки, вимагати зазначення себе як автора контенту;
- Виключне право на використання контенту;
- Виключне право забороняти чи дозволяти публічний показ/демонстрацію/розповсюдження авторського контенту;
- Інші права, закріплені законодавством певної країни чи міжнародними актами.
Простіше кажучи, лише автор має право використовувати створений ним контент, право дозволяти чи забороняти будь-яке використання такого контенту. Отже, кожного разу, коли ви постите на сайті контент, що не належить вам особисто – ви порушуєте права автора такого контенту.
Але розглядаючи правовий статус авторів контенту, не слід забувати і про обов’язки, яких потрібно дотримуватись. Мова йде про обов’язок автору контенту не порушувати права третіх осіб чи законодавство певної країни (групи країн). Наприклад, в більшості країн світу розпалювання міжнаціональної ворожнечі – правопорушення, тому створення та поширення зображень чи текстів які зображують чи агітують за таку ворожнечу матиме наслідком певну відповідальність автора чи особи, яка здійснила розповсюдження таких матеріалів.
Те саме й з правами третіх осіб. Контент, що порушує авторські чи будь-які інші права третіх осіб – використання торгової марки, контенту інших авторів застосоване без їхньої згоди – порушення, яке може мати наслідком матеріальну відповідальність.

Тепер давайте розглянемо права та відповідальність власників ресурсів, на яких розміщується контент. Важливим моментом для власників ресурсу з контентом є правила користування сайтом – Terms of Use. Ці правила урегульовують відносини між власниками сайту та користувачами. Основна користь для власника від Terms of Use – можливість перекласти більшість відповідальності з себе на користувачів, чим і користується переважна більшість власників ресурсів. Хоча слід зазначити, що перекласти на користувачів можна далеко не всю відповідальність і слідкувати за контентом, який розміщується у вас на сайті все ж треба.
Якщо на сайті немає Terms of Use, власник ресурсу несе таку саму відповідальність за порушення вчинені користувачами на його сайті, як і користувачі. На практиці це означає, що користувач, який, наприклад, розмістив на вашому сайті платну колекцію зображень\фільмів\аудіозаписів і відповідно порушив цим права власників такого контенту розділяє відповідальність з власником ресурсу, або ж в найгіршому випадку власник несе таку саму відповідальність, як і користувач.
Відповідальність за порушення прав власників контенту

Відповідальність, яка настає за порушення прав власників контенту чи третіх осіб буде відрізнятися в залежності від правопорушення, країни місцезнаходження правопорушника, а також бажання та можливості особи, права якої порушили, вести судовий процес.
Цивільна (матеріальна відповідальність) відповідальність
- Є найпоширенішим видом відповідальності за порушення прав власників контенту;
- Майже не відрізняється за своєю суттю по всьому світу, можуть відрізнятись лише суми компенсації за моральну шкоду;
- Цивільна відповідальність полягає у відшкодуванні завданої моральної та матеріальної шкоди, спричиненої порушенням;
- В залежності від типу контенту та розміру збитків може бути як невеликою, так і сягати значних сум.
Кримінальна відповідальність
- Зазвичай настає у разі порушення, яке тягне за собою збитки власника контенту у великому розмірі, якщо правопорушення призвело до значних негативних наслідків, порушує міжнародні та моральні норми (наприклад згадане в цій статті розпалювання міжнародної ворожнечі) чи передбачено чинним кримінальним законодавством певної країни;
- Має суттєві відмінності в залежності від країни, як в плані відповідальності так і в плані того, що вважається злочином;
Адміністративна відповідальність
- Зазвичай настає у випадку порушення прав у невеликому розмірі, полягає у штрафі, виправних роботах чи забороні займатися певною діяльністю;
- Не дуже розповсюджена, особливо в країнах СНД.
Інша (позасудова) відповідальність
- Зазвичай така відповідальність є результатом переговорів між сторонами конфлікту;
- Відповідальність може полягати у вилученні незаконного контенту, пониження пріоритету чи бан сайту в гуглі чи іншій пошуковій системі;
- Можлива й інша відповідальність, яка настає у позасудовому порядку;
ВИСНОВКИ:
Підбиваючи підсумок статті зазначимо, що весь контент в мережі інтернет, та в багатьох випадках поза її межами, належить певній особі. Користуючись будь-яким матеріалом з інтернету слід спочатку поцікавитись думкою автора з приводу такого використання, особливо коли це стосується публічного розповсюдження. Адже порушуючи права третіх осіб ви порушуєте закон і за це існує відповідальність, уникнути якої буде вкрай важко. Спеціалісти Olans Group рекомендують вам завжди ретельно перевіряти правомірність контенту та не порушувати права інших і законодавство вашої країни.