Конвертована позика: інструмент інвестування стартапів та умови застосування в Україні

1.Сфера застосування.

Останніми роками однією з найперспективніших для інвестування стала сфера IT. 21 століття характеризується швидким розвитком стартапів, кількість яких росте з геометричною прогресією. Талановиті генерують ідеї і цікаві винаходи з’являються щодня. Так, без ідеї не було б взагалі ніякого бізнесу. Але саме для стартапу ідея має особливе значення, вона є точкою відліку. Однак, головною характеристикою більшості стартапів є нестача коштів для втілення тієї ж ідеї в життя. Виникає питання – де взяти гроші?

 Фінансування ідеї (проекту) може здійснюватися різними способами і залучення інвестицій — лише один з них, який, тим не менш, є найбільш популярним і поширеним. В сфері, про яку ми говоримо, інвестування дуже часто здійснюється у формі конвертованої позики(Convertible note (debt/loan)). Така практика дуже поширена за кордоном, особливо в США (Кремнієва або Силіконова долина — регіон у штаті Каліфорнія), Великобрианії та більшості країн ЄС. Конвертована позика використовується стартап-компаніями і компаніями, що розвиваються, як один із способів фінансування для залучення капіталу з метою задоволення короткострокових фінансових потреб або допомогти компаніям дотягнути до значно більшого інвестування.

2. Поняття, види, характеристика.

Єдиним нормативно-правовим актом в Україні, який регулює відносини інвестицій є Закон України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 № 1560-XII. Але він не дає визначення поняття «конвертована позика», даний документ взагалі не передбачає таке поняття в Україні.

Проте, успішна практика застосування цього інструменту фінансування дає змогу дати наступне визначення:

Конвертована позика — операція, при якій інвестор дає під відсоток або без нього кошти в борг стартапу, а останній замість повернення грошей має можливість передати у власність позикодавця акції своєї компанії. Тобто, відбувається конвертація коштів в частку компанії.

В такому випадку між інвестором і компанією укладається договір позики, супроводжуваний передачею інвестору цінного паперу (convertible note), в якому описуються комерційні умови надання і конвертації позики. Інвестор отримує право замість повернення суми позики придбати за встановленою в договорі методикою певну кількість акцій компанії.

3.Вигода для сторін.

Фінансування конвертованими позиками має багато переваг як для засновників компаній, так і для інвесторів. Оскільки кошти конвертуються в акції компанії тільки після настання заздалегідь узгодженої події (терміну), засновникам не потрібно надавати інвесторам істотний обсяг контролю над компанією на ранніх стадіях її розвитку.

Отже, беззаперечна перевага цього виду інвестування – залучаючи такі кошти, розробники не ризикують ні своїми грошима, ні майном, ні іншими активами, адже він не передбачає жодної застави. Окрім того, відпадає необхідність сперечатися про оцінку компанії на стадії, коли не те, що немає продажів, а й самого продукту.

Можна виділити сильні та слабкі сторони конвертованої позики:

Плюси:

 • Не треба оцінювати компанію на ранніх етапах;
 • Відсутність застави;
 • Швидка процедура та менше паперової тяганини з укладенням відповідного договору;
 • Гнучкі умови і захист для інвестора;
 • Порівняно низька вартість юридичного супроводження.

Мінуси

 • Відсутність правового регулюванняв деяких країнах, тому слід звертати увагу за юрисдикцію контракту;
 • На наступному раунді може бути так само складно оцінити компанію;
 • Складно передбачити всі умови наперед;
 • Ризикованість угоди.

4.Пункти, на які слід звернути увагу при підписанні.

Умови фінансування конвертованою позикою варіюються і залежать від ряду факторів. Під час обговорення основних умов, зазвичай, враховується стадія розвитку компанії, рівень інтересу інвестора до компанії, кількість і характер потенційних інвесторів, обсяг інвестицій, фінансова історія компанії і, що найбільш важливо, перспективи компанії. До остаточного затвердження основних умов як засновники, так і інвестори можуть запропонувати або запросити поступку в ціні або піти на компроміси. То на що ж потрібно звернути увагу, укладаючи договір конвертованої позики?

Наводимо пункти (умови), які відіграють основну роль в подібних угодах:
 1. Сума, яку ви хочете отримати в рамках convertible note. Окрім цього, позику можна брати в кількох інвесторів одночасно, але за окремими угодами.
 2. Порядок платежів (як правило, виплачується однією сумою).
 3. Відсоток за користування коштами. В деяких випадках, інвестор не тільки надає кошти на розвиток та реалізацію проекту, а ще передбачає що компанії доведеться сплатити певний відсоток за користування фінансами. Відсотки можуть виплачуватись інвестору готівкою або додатково конвертуватись у акції.
 4. Строк – тобто період часу на який надається позика, після чого її необхідно повернути, або провести конвертацію. В середньому він становить 1-3 роки. Як правило, існує 2 варіанти:          — перший — це отримання стартапом Qualified financing, тобто наступного раунду інвестування у                  певному розмірі; — другий випадок – це Maturity, тобто ситуація коли Qualified financing не отримано в обумовлений              строк.
 5. Знижка –розмір знижки на акцію стартапу від ціни за якою особи, що не брали участі у інвестуванні за допомогою Convertible note можуть придбавати акції. Зазвичай становить від 10 до 30%.
 6. Спосіб «збагачення» інвестора. Фінансові умови надання більшості конвертованих позик обумовлені кінцевими очікуваннями інвесторів: надаючи конвертовані позики, вони, як правило, не зацікавлені в поверненні суми коштів, так як метою їх вкладень є акції компанії, які будуть отримані в результаті конвертації.

5.Застосування в Україні.

На сьогодні, даний вид фінансування є не лише новим явищем в Україні, деякі молоді розробники навіть не знають про існування такого механізму. Багато хто використовує такі способи як кредит для бізнесу або ж просто займає у друзів. Першим кроком для поширення практики використання конвертованої позики, на нашу думку, є врегулювання процедури отримання коштів в такий спосіб на законодавчому рівні. Це додасть віри компаніям в успіх та впевненості в захисті своїх прав. Тому в українських реаліях такі договори варто укладати хоча б з однієї сторони резидентом іншої держави, де є практика використання конвертованої позики.

6.Міжнародний досвід.

Катерина Іноземцева в своїй книзі «Стартап без купюр или 50 и 1 урок, как сделать бизнес в Москве для клиентов со всего мира» пише: «На Западе около половины посевных сделок осуществляется с использованием Convertible note. В России же только еденицы испрльзуют этот инструмент, да и то в Москве».

В США конвертована позику традиційно використовується для фінансування стартапів на середній і пізній стадії розвитку між раундами прямих інвестицій. Борг, що формується такою позикою, розглядається як відкладена пряма інвестиція. Проте, даний механізм успішно використовується і великим бізнесом, проте, в США таке його застосування зустрічається рідше, ніж, наприклад, в Європі, де конвертований борг випускають, в основному, великі і фінансово стійкі компанії

Досвід США показує, що конвертована позика є зручним і ефективним механізмом посівного фінансування, яке при його правильному використанні і стабільності правозастосовчої практики забезпечує оптимальний баланс інтересів боржника і кредитора. У Росії існує потреба в таких схемах фінансування, яка буде неминуче зростати в міру розвитку вітчизняної економіки, і є загальні правові інститути, що дозволяють використовувати конвертовані позики.

Висновки:

Попит на оригінальні бізнес-ідеї в Україні стрімко зростає. Відтак, можна спрогнозувати розширення практики застосування конвертованої позики в нашій державі. Адже, не маючи власного капіталу для реалізації ідеї в життя та втілення її певний продукт, проект стартапа майже немає шансів. Найзручнішим та більш ефективним, ніж інші способи інвестування в таких випадках є конвертована позика. Тепер ви знаєте, як залучати інвестиції!

Написати нам

  (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

  Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group