Авторські права. За що в Україні можуть «покарати»?

Виходячи з того, що на сьогодні інтернет переповнений різноманітними рекламами, фільмами, пародіями, музикою і т.д., все гострішою стає тема порушення авторських прав при створенні вищевказаних об’єктів.

Досвідчені користувачі та любителі програм з відеомонтажу, не замислюючись, шматують відомі на весь світ фільми і відеоролики з метою створити “свій” відео-твір з наявного на просторах інтернету матеріалів.

Так само, все вищесказане стосується і любителів поезії, художників, дизайнерів, програмістів, музикантів і навіть вчених, всіх, хто хоч раз в житті брав готовий матеріал і використовував його в своїх цілях, публікуючи результати “своєї” творчості на загальний огляд в тій або іншій формі.

Чи будуть вважатися такі дії законними в Україні і які наслідки це може спричинити, ми постараємося відповісти в цій статті.

Автор (правовласник) – це особа, яка наділена правом дозволяти використання створеного нею твору, протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору.

Використанням твору є його опублікування (випуск у світ), відтворення будь-яким способом і в будь-якій формі, переклад, переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни, включення складовою частиною до збірників, баз даних, антологій, енциклопедій тощо, публічне виконання , продаж, передання в найм (оренду) тощо, імпорт його примірників, примірників його перекладів, переробок тощо.

Кожна окрема частина твору (рекламного ролика, фільму), якщо вона може використовуватися самостійно, розглядається як твір і охороняється законодавством.

Ніхто не може використовувати рекламний твір, фільм або його частину, будь то рекламний ролик, фотографія, малюнок, музика, образи персонажів, діалоги або який-небудь інший об’єкт, створювати на підставі нього своє відео шляхом його переробки, вирізати фрагменти фільму без згоди власника прав на відповідний об’єкт.

Таким чином, всі вищевказані дії, є порушенням прав авторів / правовласників і тягнуть за собою притягнення винної особи до відповідальності.

Автор має право в судовому порядку вимагати виплату компенсації, в розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, а також притягнення винної особи до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Для прикладу можна навести рішення Господарського суду м.Києва, яким було задоволено позов ТОВ «Комета-плюс» до ТОВ «Киддисвит» в повному розмірі. Виходячи з того, що ТОВ «Киддисвит» використовував на території України шляхом виробництва, продажу, пропозиції до продажу, поставки, репродукування, публічної демонстрації, дистрибуції, імпорту м’яких іграшок схожих і / або тотожних персонажу «Чебурашка» мультиплікаційного фільму «Чебурашка», персонажу «Крокодил Гена» мультиплікаційного фільму «Чебурашка», персонажу «Удав» мультиплікаційного фільму «Тридцять вісім папуг», виключні права на використання яких належать ТОВ «Комета-плюс» (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review / 29712394).

Якщо у вас, як автора або правовласника об’єкта авторського права, виникла необхідність в судовому захисті Ваших прав, то діє правило, згідно з яким, звертатися до суду потрібно за місцем вчинення правопорушення.

Якщо правопорушення має місце за межами України, необхідно звернутися в суд тієї держави, в якій вимагається захист прав.

Якщо ж порушення було вчинене на території декількох областей України, то розгляд справи здійснюється тим судом, до якого звернувся позивач.

Виходячи з усього вищесказаного, можна зробити висновок, що будь-яке використання об’єктів авторського права вимагає письмової згоди автора (правовласника) або обов’язкового зазначення імені автора або такого джерела, в іншому випадку можуть настати несподівані і негативні наслідки.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group