Відповідальність за поширення інформації в Інтернеті: чи є вона, яка і за що

Сьогодні ми поглинаємо більше інформації за день, ніж людина в XIII столітті за все життя і причетний до цього ніхто інший, як Інтернет. Можна сміливо сказати, що близько 90% будь-якої інформації проходить через мережу. При цьому більшість людей звикли вважати, що передача інформації через мережу це якийсь невловимий Джо. Будь-яка людина, коли щось робить, по хорошому, повинна вміти брати на себе відповідальність за свої дії. Чи так само це з поширенням інформації в Інтернеті? Давайте спробуємо розібратися. Для початку необхідно класифікувати можливі зони відповідальності.

За нашими оцінками існує дві найбільші групи правопорушень в мережі і відповідальність за такі порушення:

1. Порушення авторського права;
2. Поширення неправдивої інформації.

Погодьтеся, привласнення собі результатів праці іншої людини це теж свого роду поширення неправдивої інформації, тому однозначно багато порушення можуть підпадати під різні категорії.

Ви видали результат праці іншої людини за свій: опублікували чужу статтю у себе в блозі і видали за свою, використовували чужий логотип, опублікували пост, де звинуватили людину в крадіжці у вас біткоінів або виклали рекламу порно студії в каталозі веб-ресурсу? Хто і що може зробити за ваше правопорушення? За порушення авторського права або поширення неправдивої інформації порушник може нести цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність. Особи, котрі поширили неправдиву інформацію в Мережі, які порушили авторські права, котрі поширили неправдиву інформацію або пропагують в мережі протизаконні дії або діяльність будуть нести відповідальність. Також, відповідальність можуть нести особи, що викачують або поширюють незаконний контент. Веб-ресурси та їх посадові особи можуть нести відповідальність тільки в тому випадку, якщо вони ігнорували вимоги правовласників про припинення порушення авторських прав або проігнорували контент, який сам по собі є протизаконним.

Важливим питанням залишається доведення винності конкретного суб’єкта, який вчинив правопорушення через Інтернет.

Адже навіть зафіксувавши IP- адресу, з якої вчинено розповсюдження твору або скачування (Тиражування), складно встановити конкретну особу, яка це вчинила. Факт приналежності комп’ютера конкретній особі ще не свідчить про його вину. Наприклад, Шевченківський районний суд в ухвалі від 20.10.2010 у справі № 1 107/2010 про поширення порнографічних матеріалів на файлообміннику Infostore вказав, що так і залишилися не встановленими ай-пі адреси, з яких були завантажені файли порнографічного характеру на сайт Infostore і на сторінки користувачів QuQ і W.Blake, і належать дані ай-пі адреси ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а також не отримані у інтернет-провайдерів логи (Текстові історії активності) користувачів з встановленими ай-пі адресами. Чи несуть відповідальність веб-ресурси на яких була розміщена незаконна інформація, коли і в якому обсязі питання залишається індивідуальним в кожному окремому випадку і дуже багато залежить від умов угод користувачів.

Першим важливим питанням буде визначенні категорії даного веб-ресурсу: портал новин, блог, каталог, файлообмінник, інтернет- магазин. Потрібно класифікувати інформацію, яка може поширюватися на ресурсі, прописати умовно механізм модерації та відобразити відповідні умови в оферті на сайті. Необхідно відзначити, що згідно із п. 12 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» при подачі позову в суд за поширення недостовірної інформації належним відповідачем є не тільки автор відповідного матеріалу, а й власник сайту. Також в п. 12 Постанови сказано, що якщо автор поширеної інформації невідомий, або його особистість, або місце проживання (Місцезнаходження) неможливо встановити, а також коли інформація є анонімної і доступ до сайту – вільним, належним відповідачем є власник сайту, на якому розміщений зазначений інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації.

Такої ж думки дотрималися ВССУ від 5 квітня 2017 року по справі №133/649/16-ц.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group