Карантин vs бізнес: рекомендації

У зв’язку з ситуацією, що склалася в країні та світі, підприємці вже рахують збитки. На сьогоднішній день, бізнес стикнувся з падінням ділової активності, перебоями поставок, збоями термінів та скасуванням зустрічей і поїздок. Для отримання контролю над ситуацією та відновлення ситуації, яка була до введення карантину знадобиться час. Дехто відчуватиме наслідки ще довго. Маємо що маємо. 

В такій ситуації неминуче була потрібна швидка реакція влади на державному рівні. Отож, 17 березня, був прийнятий закон щодо підтримки  українського бізнесу під час епідемії. Він передбачає звільнення підприємців від відповідальності за порушення, вчинені в період карантину, в тому числі від пені на два-три місяці, та встановлення  мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020 року. Крім того, законом самозайняті особи на два місяці звільняються від сплати єдиного соціального внеску, призупиняються податкові перевірки, а земельний податок та податок на нерухоме майно під об’єктами, що використовуються у підприємницькій діяльності, можна не сплачувати до кінця травня. Законом також передбачено  перенести на три місяці набуття чинності законами про обов’язкове застосування касових апаратів, підприємці також звільнятимуться за вимушений простій від податку з доходу фізичних осіб.


Проте, цих заходів надто мало і щоб пережити цей період максимально безболісно, ми зібрали всю актуальну інформацію з порадами та рекомендаціями.

Фінансові ресурси

 1. Необхідно оцінити реальну кількість обігових коштів та пересвідчитися, що ви зможете пережити якийсь період затягнувши паски.
 2. Розробити план дій на випадок погіршення ситуації та передбачити, де можливо скоротити витрати, зекономити, не зашкодивши бізнесу.
 3. Як би це цинічно не звучало, пошук нових можливостей може перетворити складну ситуацію на успіх. Так, згодні, не для всіх підійде, але для когось реальний варіант підтримувати господарську діяльність. Наприклад, якщо ви до цього працювали лише на оптовий ринок, почніть розвивати роздрібну мережу, не бійтеся змін.

Поставки

Якщо ваша діяльність тісно пов’язана з імпортом, експортом, то введення обмежувальних заходів спричинило немало проблем з вчасною доставкою продукції. Не лише в Україні, але і по всьому світу компанії стикаються з неможливістю виконання своїх зобов’язань через обмеження, які спрямовані на боротьбу з коронавірусом.

Взагалі, підтвердження Торгово-промисловою палатою України (ТПП) факту форс-мажору дає звільнення від цивільної та господарсько-правової відповідальності за невиконання умов договору, а також відтермінування податкових та грошових зобов’язань. Проте, ще кілька днів назад, офіційна позиція ТПП була такою, що вона не має повноважень у загальному порядку визнавати карантин та спалах коронавірусу форс-мажором. Це змінилося прийняттям 17 березня Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)”.

Одним з ключових моментів закону є віднесення юридичного факту введення карантину до форс-мажорних обставин. Що це значить для бізнесу? Це дасть бізнесу шанс бути звільненим від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за договорами.

Отже, ви вже можете звертатися до ТПП з метою отримання відповідних документів. ТПП та уповноважені нею регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини та видають сертифікат про такі обставини протягом 7 днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності.


Окрім того, з метою убезпечити себе від подальших можливих претензій контрагентів рекомендуємо такі дії:

 • зібрати підбірку всіх актів центральних та місцевих органів влади, якими закріплюються обмеження, що впливають на конкретну діяльність;
 • підготувати та направити контрагенту листа з описом причин невиконання обов’язків, обумовлених діями та рішеннями органів влади з додаванням копій відповідних актів. Не забудьте сказати про те, що ви активно займаєтесь пошуком шляхів виходу з наявної ситуації, запропонуйте альтернативу тощо;
 • так, активно займайтеся пошуком альтернативних напрямів, джерел тощо. Завдання тут максимально убезпечитися на випадок майбутніх судових розглядів та запастися доказами того, що ви вживали всіх можливих заходів для запобігання чи зменшення негативних наслідків.

Персонал

Введення карантину викликало багато питань і в роботодавців, що можна робити, а що ні, що законно, а які дії працівник може потім оспорювати.

Отже, коротко про можливі варіанти дій для роботодавців і трудові права працівників.

 1. Оганізація праці поза офісами (дистанційно). Чи не найкращий варіант не переривати робочий процес. Проте, мінусом такої роботи є те, що вона жодним чином не врегульована законодавством і несе в собі ризики. Наприклад, якщо працівник під час виконання трудової функції поза офісом отримав травму, роботодавцю буде складно щось обґрунтовувати і доводити.
 2. Встановлення для працівників режиму неповного робочого часу (не плутайте з скороченим, який встановлюється лише для визначеної категорії осіб). Застосовується, якщо працівник має бажання працювати під час карантину, однак не має можливості протягом усього робочого дня перебувати на робочому місці.
 3. Оформлення на підприємстві простою. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності та кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). 
 4. Якщо немає можливості працювати, працівника можна відправити у відпустку:
  – відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території (надається в обов’язковому порядку). 
  -відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 15 календарних днів, що надається за згодою сторін.
  -відпустка без збереження заробітної плати на період карантину, термін перебування якої не включається у загальний термін – 15 днів.
  – щорічна основна (навіть, якщо не передбачена графіком відпусток). Окрім того, це хороший шанс роботодавцям закрити борги по невикористаних відпустках працівників.
  -додаткові соціальні відпустки.
 5. Тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором на строк до 1 місяця.
 6. Лікарняні також ніхто не відміняв.

І наша головна настанова роботодавцям: на сьогоднішній день немає жодної законної підстави для розірвання трудового договору у зв’язку з введенням карантину.

Якщо вас цікавить більш детальна консультація з будь-якого питання, що обговорювалось вище, пакет документів або процедура вирішення питання, звертайтеся до компанії OLANS GROUP, наші юристи з радістю вам допоможуть!

Написати нам

  (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

  Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group