Права на інтелектуальну власність працівників тепер належать роботодавцю

З 1-го вересня 2017 року вступає в дію Угода про Асоціацію ЄС та України. Ця угода вносить досить багато новацій, зокрема ст. 181 Угоди передбачено, що при розробці комп’ютерних програм найманою особою в рамках службового завдання за вказівкою роботодавця, всі майнові права належать роботодавцю, якщо інше не передбачено договором.  Що це означитиме на практиці та кого саме торкнуться  зміни?

На сьогоднішній день, відповідно до Цивільного Кодексу України, права на розробку, наприклад, комп’ютерної програми, що здійснюється на замовлення клієнта компанії, належатимуть спільно співробітнику і роботодавцю, якщо договором не передбачені ніякі інші умови.

На практиці така ситуація дуже ускладнює роботу підприємств, які мають великий штат програмістів-розробників для цілей самої компанії або для виконання робіт за замовленням клієнтів, оскільки роботодавці вимушені підписувати з кожним співробітником договір, про закріплення майнових прав за компанією.

Складність для підприємств полягає у тому, що недостатньо підписати договір про закріплення майнових прав, потрібно ще мати докази того, що конкретний вихідний код був розроблений співробітником в рамках службового завдання і виконання ним трудових обов’язків. Співробітники, особливо після звільнення, посилаючись на подібні норми, можуть оскаржувати передачу прав на програму та можуть висувати вимоги до замовників / роботодавців, звинувачуючи їх в порушенні майнових прав.

IP

Однак, те що працює для ЄС не завжди працює для України. На сьогодні досить великий відсоток роботодавців не тримають при собі штатних розробників чи програмістів, а співпрацюють із фізичними особами-підприємствами (далі – ФОП), які надають такі самі послуги. Це робиться з метою мінімізації податків. Отже з цього робимо висновок, що ця норма торкнеться лише роботодавців, в яких програміст був чи є офіційно оформлений. Нижче порівняємо умови співпраці роботодавця з співробітниками (працівниками) та ФОП як підрядниками.

Сплачувані з винагороди/зарплати податки

ФОП

ПП(18%) або Єдиний податок (залежить від групи)

Податки розраховує та сплачує роботодавець

Співробітник

ЄСВ (22%) + ПДФО (18%) + Військовий збір (1,5%)

Податки розраховуються та сплачуються самостійно ФОП

Права на інтелектуальну власність

Якщо в договорі не вказано, кому будуть належати права на створену програму, то за законом буде вважатися, що замовник та розробник володіють програмою спільно.

Якщо в договорі не вказано, кому будуть належати права на створену програму, то за законом буде вважатися, що права належать виключно роботодавцю.

*До 1-го вересня 2017р. права розподілялись як в ситуації з ФОП

Вид договору

Договір підряду /надання послуг / договір про створення та передачу об’єкту інтелектуальної власності

Трудовий договір

Для роботодавця:
 • Оплачується результат, а не сам процес робіт;
 • Не потрібно забезпечувати умови праці, їх організація – обов’язок ФОП;
 • Нижче податкове навантаження.
Для ФОП:
 • Вільна організація робочого часу та простору;
 • Нижче податкове навантаження

В чому зручність співпраці для сторін

Для роботодавця:
 • Можливість звільнити працівника у разі невиконання чи неналежного виконання його трудових обов’язків;
 • Тривалі та стабільні трудові відносини із співробітником.
Для Співробітника:
 • Соціальні гарантії (наприклад:  відпустка, лікарняний), згідно законодавства України;
 • Обов’язок нарахування на сплати податків покладений на роботодавця;
 • Запис у трудову книжку (стаж).

В чому незручність співпраці для сторін

Для роботодавця:
 • ФОП може заперечувати проти передачі прав на програму замовнику або вимагати компенсації якщо це не було узгоджено в договорі;
 • Не всі фрілансери згодні відкривати ФОП.
Для ФОП:
 • Оплата здійснюється лише за готовий результат (чи його частину);
 • Ризики неотримання оплати якщо робота/послуги будуть надані неякісно чи у замовника будуть заперечення;
 • Необхідність ведення податкового обліку та самостійної оплати податків.
Для роботодавця:
 • Оплачується сам процес робіт, а не результат;
 • Потрібно забезпечувати умови праці, надавати оплачувану відпустку, соц. гарантії, передбачені ЗУ про працю;
 • Більше податкове навантаження та необхідність нараховувати та сплачувати податки їх співробітника;
 • Співробітник може нести матеріальну відповідальність лише у межах, передбачених законодавством.
Для Співробітника:
 • Необхідність дотримуватися трудового розпорядку;
 • Дуже ускладняється можливість стороннього заробітку (тимчасової праці);
 • Необхідність завчасно погодувати з роботодавцем звільнення/зміну умов праці.

Незважаючи на досить великий проміжок часу, що був наданий ЄС для імплементації Україною норм Угоди в національне законодавство, цього зроблено не було. Згідно Конституції України така Угода стає частиною національного законодавства та повинна мати більшу юридичну силу порівняно із державними нормативно-правовими актами. Як показує практика, ще довгий період суди та інші компетентні органи продовжують посилатися на норми державного законодавства, тому питання визначення суб’єкта, що володіє правами на розроблене програмне забезпечення (далі –ПЗ) залишиться актуальним навіть після 1 вересня. Нижче, пропонуємо розглянути варіанти зібрання доказової бази щодо належності прав на розроблене ПЗ для обох сторін.

Як доказати, що співробітник або
підрядник розробляв саме це ПЗ?

Доказом можуть бути будь-які фактичні дані (свідчення третіх осіб, запис камери спостереження, який зафіксував роботу розробника над відповідним ПЗ, електронні листи, тощо), хоча долучати чи ні такі докази до справи вирішує суд. Найбільш істотним доказом є акт приймання-передачі виконаних робіт, в якому зазначається над чим працював розробник та що саме він передає. Для надійності, такий акт має містити додаток, в якому відображається результат – наприклад, роздрукований на папері вихідний код.\

Доказати авторство розробника набагато складніше, у випадку коли актів приймання-передачі немає. В таких випадках, компанії замовники зазвичай погоджуються за додаткову винагороду врегулювати виниклий спір у позасудовому порядку, для того, щоб зберегти репутацію.

Написати нам

  (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

  Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group