Особливості купівлі-продажу веб-сайту

Інтернет став невід’ємною частиною повсякденного життя людей по всьому світу. Майже вся інформація в інтернеті знаходиться на веб-сайтах, які зазвичай приносять прибуток їх власникам. Не дивно, продаж сайтів сьогодні – повсякденне явище. Однак, як і в усіх сферах, де є кошти – є і шахраї. Які сюрпризи чекають вас при купівлі чи продажу веб-сайту ? Розглянемо детальніше в цій статті.

З чого складається веб-сайт?

Продаж сайту завжди відбувається за договором купівлі-продажу (усним чи письмовим). Тому, для купівлі-продажу сайту матимуть велике значення всі умови договору. Розглянемо предмет договору – веб-сайт, що купується. Всі сайти складаються з  доменного імені (передаються права на використання домену), бек енду (архітектура та код сайту), фронт енду (зовнішній дизайн та будь-які інші зовнішні (дизайнерські) елементи) , та контенту – інформаційного наповнення сайту, права на розміщення якого в обов’язковому порядку передаються при купівлі-продажу. Зазвичай все це оформлено на власника сайту.

Отже, для того щоб купити сайт, необхідно купити у власника сайту права на доменне ім’я та хостинг з всією інформацією. Не слід забувати, що для повноцінної покупки сайту вам необхідні не тільки логін/пароль від аккаунта на хостингу та адміністраторського облікового запису на сайті, а ще й переоформити такі аккаунти на себе (нового власника) і отримати бекап сайту.

Таке переоформлення здійснюється через спеціальну функцію: продавець заявляє хостеру/ домен-реєстратору про намір передати права керування сайтом / доменом іншій особі, той висилає йому спеціальний код протекції, який продавець передає покупцеві. Покупець вводить цей код і перереєстровує сайт на себе. Лише після цього, старий власник повинен передати новому всі супутні ключі і паролі, зокрема — логін і пароль адміністратора сайту.

Процедура купівлі-продажу

Alt-можно ли купить готовый сайт

Здійснюючи покупку сайту слід заздалегідь подбати про безпеку самої процедури.  Розрахунки при покупці сайту, як правило, проводяться через електронні платіжні системи, що, з одного боку, робить угоду більш конфіденційною, з іншого боку — підвищує ризики: за номером електронного гаманця може ховатися хто завгодно і знайти цю людину, якщо виявиться, що він — шахрай, буде дуже проблематично.

Шахрайські схеми бувають різні: людина, що «продає» вам сайт може виявитися не причетною до самого сайту та його власника взагалі, чи просто не передати вам необхідні дані\права після отримання оплати.

Можлива також ситуація, коли необхідні дані були передані, але сайт не було перереєстровано на нового власника. Тоді попередній власник може звернутися до адміністрації хостингу/домену з заявою про те, що його «взламали» та відновити свої права на сайт.

Alt-купитисайт в Україні

Щоб уникнути таких труднощів, можна користуватись такими способами купівлі/продажу сайтів:

1.Купівля сайту через гаранта. Сторони обирають гаранта, який виступає посередником при здійсненні угоди. Тобто, спочатку гроші перераховуються від покупця гаранту, гарант повідомляє про надходження коштів продавцю, продавець переоформляє сайт на покупця, покупець повідомляє про це гаранту і гарант відправляє гроші продавцю. Зазвичай гарантами виступають, адміністратори біржі або форуму, на якому здійснюється угода.

*За свої послуги гарант бере комісію, яка складає кілька відсотків від суми угоди.

2. Купівля сайту через переказ з протекцією. При покупці сайту, покупець здійснює оплату з кодом протекції, який, повідомляєте продавцю тільки після того, як сайт буде переоформлений на нього. Така схема оплати зазвичай реалізується при оплаті через електронні гаманці, наприклад webmoney: багато угод купівлі сайтів здійснюються саме таким чином. Такий спосіб оплати є ризиковим для продавця: якщо покупець не скажете йому код протекції після перереєстрації сайту — гроші продавець не отримає, а сайт втратить. Тому розрахунки в такий спосіб використовуються рідко.

  3. Купівля сайту через укладення договору купівлі-продажу. Цей спосіб, як правило, використовується при покупці великих, потужних сайтів за великі гроші, або коли покупець та продавець знаходяться в одному населеному пункті. Він передбачає укладання між продавцем і покупцем реального договору купівлі-продажу (зазвичай в паперовому вигляді), в якому детально обговорюються всі моменти, пов’язані з оплатою і передачею прав на сайт. Такий спосіб можна назвати найбільш безпечним способом покупки сайту, але він не завжди зручний для сторін, особливо, якщо покупець і продавець територіально знаходяться далеко один від одного.

*Для посилення заходів безпеки договір купівлі-продажі сайту можна завірити нотаріально. Важливий момент: при обговоренні купівлі/продажу сайту, діалог з іншою стороною слід вести не тільки через електронну переписку, але і по телефону, скайпу (бажано в режимі відеозв’язку). Обов’язково попросіть іншу сторону пред’явити свій паспорт, запишіть його дані. Це спростить вам пошук шахрая та доказування факту покупки сайту, в разі неправомірних дій з іншої сторони.

Alt-як купити сайт

Інші нюанси

1. Наповнення сайту. Вся інформація, розміщена в інтернеті – об’єкт авторського права, що належить певним особам (авторам). Купуючи сайт, що явно порушує авторські права, ви ризикуєте отримати купу проблем (в більшості випадків матеріальних) через неправомірне використання матеріалів. Поцікавтесь чи працює сайт з копірайтерами, отримайте їх контактні дані.

2. Монетизація. Не слід забувати, що прибуток який власник сайту отримує від нього завжди оподатковується. При цьому, в разі непереоформлення сайту, колишній власник ризикує отримати неприємні запитання від податкової його країни. Відповідно у разі переоформлення, питання будуть ставитись до нового власника сайту.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group