Що таке NCA?

У той час як NDA – договір про нерозголошення конфіденційної інформації, досить поширений і зрозумілий, NCA – не так часто використовується і вимагає уважного ставлення до себе.

Договір про уникнення конкуренції (NCA) – договір, що укладається між роботодавцем і працівником, який обмежує останнього від роботи в будь-якому подібному бізнесі на певний період часу після припинення трудових відносин. Зазвичай NCA підписують разом з NDA.

Навіщо потрібен NCA, як і від чого він захищає?

Ціль NCA полягає в тому, щоб захистити роботодавця від ситуації, в якій його співробітник, “посвячений” в усі комерційні таємниці і практики бізнесу, звільнився і почав працювати на прямого конкурента або ж організував власне конкуруюче підприємство.

Наприклад, припустимо, що пошукова система найняла вас як програміста і дала вам доступ до свого коду і методик роботи. Через рік вам набридла ця робота, і ви розумієте, що і самі можете створити пошукову систему. Ваш роботодавець не хотів би, щоб ви змогли почати свій власний подібний бізнес, який буде йому конкурентом, використовуючи всі ті прийоми торгівлі, яким ви навчилися в ході роботи. Природно, що він захоче, щоб ви підписали NCA перед тим, як ви почнете працювати.

Що повинно включати в себе NCA?

Отже, в NCA повинні обов’язково входити такі умови:

 • Термін дії договору;
 • Сфера \ галузь в якій діятиме заборона на працевлаштування;
 • Територія, на якій працевлаштування заборонено;
 • Санкції за порушення.

Найголовніше, бути впевненим, що термін дії договору є розумним. Цей термін варіюється в залежності від сфери і галузі діяльності, але приблизно від двох до п’яти років – адекватний період часу.

Як діяти при порушенні NCA?

У разі, коли співробітник порушив договір – відкрив власне підприємство, конкуруюче з вашим, або влаштувався на роботу до ваших конкурентів, у вас є кілька способів отримати передбачену договором компенсацію і / або припинити порушення співробітником – наприклад змусити його закрити відкриту ним фірму конкурента.

 • Надсилання претензії і вимог. Коли вам стало відомо про порушення, ви можете відправити офіційну письмову претензію колишньому співробітнику і його роботодавцю (якщо він є). У претензії слід вказати факт підписання порушником NCA, факт порушення і вимагати виплати вам передбаченої компенсації в певний термін. Найчастіше співробітники не повідомляють роботодавцям про NCA, а якщо працевлаштування, яке порушує договір, співробітника був навмисним, ви можете зажадати компенсацію і з недобросовісного роботодавця.
 • Позов до суду. NCA – договір між двома сторонами має юридичну силу, в якому закріплюється обов’язок співробітника не конкурувати з вами. При порушенні договору – порушуються ваші права, і ви маєте повне право звертатися до суду за їх захистом і отриманням компенсації.
 • Переговори. Договір NCA буде хорошою підмогою в переговорах з компанією конкурентом і співробітником. Найчастіше в ході переговорів між сторонами набагато простіше прийти до взаємовигідного, і головне, швидкого результату. Підписаний договір і закріплені в ньому норми – досить істотний аргумент в будь-яких переговорах.
Звернися до Olans Group – уникни незаконності NCA!

NCA – досить зручний інструмент для роботодавця, проте не слід забувати, що умови договору можуть бути визнані незаконними при безграмотному складанні і весь сенс договору від цього пропаде.

Крім того, договір NCA може бути, як окремим договором, так і включатися в договір NDA або в договір, що зв’язує роботодавця і працівника – наприклад договір про розробку ПО. Ознайомитися з такими договорами детальніше ви завжди можете на сторінках відповідних послуг Olans Group – розробка NDA і складання договору про розробку ПО.

Якщо ви не знаєте, як правильно підготувати NCA, не впевнені в правильності його укладенні або вам потрібно проаналізувати договір з вашим роботодавцем – фахівці Olans Group з радістю допоможуть вам. Наша компанія працює з стартапами і компаніями, що вийшли на міжнародний ринок, де договір NCA настільки ж поширений, як і NDA.

Написати нам

  (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

  Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group