Які податки платити, якщо ви передаєте право на використання програми?

Користування цифровою технікою нерозривно пов’язано з використанням програмного забезпечення (далі- ПЗ). Додатки на смартфоні, відеопрогравач на комп’ютері, гра чи навіть сама операційна система (Windows, Android, IOS та ін.) – все це є програмним забезпеченням.

Програмне забезпечення зазвичай створюється групою осіб (розробниками) чи однією особою, які згодом розповсюджують розроблене ПЗ кінцевому споживачеві. Хоча й існують приклади безкоштовного ПЗ, зазвичай споживач має заплатити за програму/гру кошти. Тобто принести розробнику певний прибуток, а це в свою чергу означає, що розробник повинен сплатити податки з отриманого прибутку. В цій статті ми розглянемо, як оподатковується програмне забезпечення в Україні.

SaaS та ПЗ. Чи має значення спосіб розповсюдження ПЗ ?

Alt-розповсюдження програми

Сьогодні існує два способи розповсюдження ПЗ, які докорінно відрізняються один від одного. Давайте розглянемо їх докладніше.

 1. Продаж копії. Є найбільш розповсюдженим способом продажу ПЗ. Цей спосіб полягає у тому, що розповсюджувач надає споживачеві 1 копію ПЗ, причому не важливо, буде така копія розповсюджуватись на фізичному носії чи через мережу інтернет. Важливим моментом є те, що покупець фактично отримує право володіння його копією ПЗ, навіть не зважаючи на обмеження, які накладаються ліцензійними умовами (ПЗ – інтелектуальна власність, тому для її розповсюдження необхідно укладати ліцензійну угоду).
 2. SaaS (Software as a service). Цей спосіб полягає в наданні права користування певним комплексом програм чи окремим ПЗ на певну кількість часу (зазвичай). На практиці це виглядає як платна підписка, тобто покупець отримує право користування певним програмним забезпеченням без фактичного права володіння.

Отже, головною відмінністю є обсяг прав, які отримує покупець ПЗ – при SaaS він отримує лише право користування, в той час як при продажу копії ПЗ – право володіння, користування та розпорядження своєю копією ПЗ. Умови розповсюдження ПЗ впливають і на оподаткування, відмінність у якому ми розглянемо нижче.

Оподаткування

Продаж ПЗ. При продажі ПЗ першим способом, такий продаж оподатковується за звичайними ставками податку для продажів товару, тобто 18% на загальній системі оподаткування та 5% і 3% для тих, хто знаходиться на єдиному податку.

Software as a service. SaaS у 99% випадках оподатковується як роялті. Роялті оподатковується так само, як і дивіденди, за ставкою 18%. При цьому фізичні особи-резиденти України, на користь яких виплачується роялті, повинні сплачувати ще 1,5% військового збору.

Нюанси роялті:

 • Фізична особа-підприємець на єдиному податку у разі продажу ПО по роялті сплачує 18% податку від свого доходу, оскільки роялті не входить в список доходів, які оподатковуються за ставкою єдиного податку.
 • Податок з роялті, утриманий в країні імпортера із застосуванням міжнародних угод, може бути зарахований при сплаті податку в країні експортера (одержувача доходів).

ПДВ

На сьогодні в Україні для операцій з постачання програмної продукції, тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, запроваджено пільговий режим оподаткування податком на додану вартість, згідно з яким звільняються від оподаткування цим податком операції з постачання програмної продукції.

Для цілей оподаткування до програмної продукції належать:

 • Результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів;
 • Криптографічні засоби захисту інформації.

Отже, до 2023 року постачання програмної продукції оподатковується за ставкою 0%. Якщо ж не брати до уваги цей пільговий режим, то програмна продукція може як бути так і не бути об’єктом оподаткування ПДВ. Коли оплата за ПЗ вважається роялті, то ПДВ сплачувати не потрібно. У випадку коли така оплата не вважається роялті – ПДВ потрібно сплачувати. Розглянемо докладніше коли ПЗ вважається роялті, а коли ні.

 1. Якщо згідно з умовами ліцензійного договору передбачено надання ліцензіату права на використання програмного забезпечення без можливості продажу такого програмного забезпечення або здійснення відчуження в інший спосіб та/або умови використання не обмежені функціональним призначенням програмного забезпечення і його відтворення не обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання “кінцевим споживачем”), то отримання ліцензіаром платежу від ліцензіата як винагороди за надання вказаного права для цілей оподаткування ПДВ визначається як роялті, та відповідно така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ.
 2. Якщо згідно з умовами ліцензійного договору передбачено надання ліцензіату права на використання програмного забезпечення з можливістю продажу такого програмного забезпечення або здійснення відчуження в інший спосіб, та/або умови використання обмежені функціональним призначенням такого програмного забезпечення і його відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання “кінцевим споживачем”), то отримання ліцензіаром платежу від ліцензіата як винагороди за надання вказаного права не буде вважатися роялті.
Alt-оподаткування програмної продукції

ВИСНОВКИ:

Підбиваючи підсумок статті слід зазначити, що в залежності від типу ПЗ та його моделі і території розповсюдження сплачувані податки будуть відрізнятись. Окрім цього, слід звернути увагу на те, що правильне формулювання ПЗ в ліцензійній угоді та й у будь-якій документації в цілому гратиме вагому роль у визначенні того, як це ПЗ буде оподатковуватись.

Також, оскільки ПЗ зазвичай розповсюджується не лише в межах певної країни, а через онлайн маркети, оподаткування буде відрізнятись, оскільки буде здійснений експорт ПЗ, який регулюється не лише законодавством України, а й законодавством країни експорту.

Якщо ви бажаєте достовірно визначити, які податки вам потрібно буде сплачувати та мінімізувати податкові витрати від своєї діяльності – спеціалісти Olans Group з радістю вам із цим допоможуть.

Написати нам

  (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

  Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group