Як купити в Україні акції APPLE і не тільки

Солідне звання акціонера американської корпорації Apple тепер може отримати кожен українець.

29 липня 2019 року «Українська біржа» оголосила про старт торгівлі акціями Apple, а 30 липня відбулася перший продаж акцій за гривню. 95 перших акцій купило ТОВ “Компанія з управління активами” Ел.Ді.Ассет Менеджмент” у компанії “БТС Брокер”, яка і була ініціатором появи іноземних акцій на українському фондовому ринку. Ця новина в буквальному сенсі облетіла Інтернет і дала знати, що власником акцій Apple сьогодні може стати кожен з нас.

У зв’язку з цим, ми вирішили, що було б корисно розповісти про порядок здійснення таких операції, адже питання набуло особливої актуальності для українських інвесторів.

Трохи передісторії, або з чого все почалося.

Нагадаємо, що 4 липня було підписано Закон України «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон), яким врегульовано основні правила здійснення валютного регулювання та валютного нагляду. За цим Законом, для інвестицій за кордон тепер не потрібна індивідуальна ліцензія НБУ. Якщо простими словами, то будь-який громадянин України може відкривати рахунки у банках Швейцарії, Австрії, Німеччини і так далі, робити інвестиції, в тому числі, шляхом придбання цінних паперів. Раніше для проведення таких операцій потрібно було отримувати дозвіл Нацбанку, збирати для цього пакет документів, які б підтвердили джерело доходів, а також цільове використання цих коштів. 

Торги акціями Apple стали можливими завдяки тому, що національний депозитарій України підключився до системи міжнародного депозитарного обліку Clearstream. В свою чергу, Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) спростила допуск іноземних цінних паперів для продажу на території країни. Щоб отримати дозвіл НКЦБФР, іноземному емітенту потрібно заповнити стандартну заяву. Збір іншої інформації і введення іноземних цінних паперів на український ринок здійснює Національний депозитарій.

Як в Україні купити акціії іноземних компаній?

Крок 1

Згідно з українським законодавством, купувати акції на біржі можна тільки через посередника – брокерську або інвестиційну компанію, який має завести акції на український ринок. Питанню вибору брокера потрібно приділити особливу увагу. Щоб уникнути шахрайства, варто звернути увагу на такі моменти:​

 • Наявність ліцензії у компанії та термін її дії. Разом з тим, наявність ліцензії не гарантує захист від усіх ризиків. Краще вибрати надійну, яка має багаторічний досвід брокерську компанію самому, а не покладатися лише на рекомендації інвестиційних радників.
 • Процедура укладення угоди повинна бути прозорою і зрозумілою;
 • Реальність компанії, яка випустила цінний папір і наявність реального контакту з брокером;
 • Вартість брокерських послуг. Окрім того, під час обговорення брокерських послуг важливо повністю обговорити рух грошових коштів і приналежність цінних паперів при проведенні операцій. Гроші повинні бути ідентифіковані на кожному етапі руху як ваші. Тобто, не повинна виникнути ситуація, в якій ви не можете контролювати гроші і здійснювати з ними необхідні дії. Також переконайтеся, що куплені цінні папери зараховані на ваш рахунок у зберігача, і у вас є відповідна виписка.
 • Якщо раніше не було досвіду роботи з іноземними цінними паперами, то краще проконсультуватися з юристами, перш ніж щось підписувати, а тим більше перераховувати гроші.
 • Якщо це ваша перша інвестиція в цінні папери, то почніть з невеликої суми, яку не страшно втратити.​

Перелік всіх професійних учасників ринку можна знайти на офіційному веб-сайті  регулятора (НКЦБФР). Там же можна перевірити реквізити відповідних ліцензій.

Крок 2

Якщо з посередником (брокером) визначилися, наступним кроком є укладення з ним договору про послуги. Такий договір, як правило, стандартний. На цьому етапі варто звернути увагу на брокерську винагороду, комісію, терміни виконання, відповідальність сторін, звітність і рахунки для зарахування коштів і цінних паперів.

Крок 3

Брокер або інвесткомпанія відкривають спеціальний рахунок цінних паперів, який дає можливість купувати і продавати цінні папери іноземних компаній на організованому ринку – біржі. Для прикладу, акції Apple, поки що, допущені до обігу лише на “Українській біржі” і “Фондовій біржі ПФТС”.

Крок 4

Щасливий володар акцій отримує в результаті два джерела доходу: один – від регулярних дивідендів, другий – безпосередньо від коливань ціни на акції. Наприклад, Apple платить дивіденди акціонерам чотири рази на рік – щоквартально. Гроші спочатку надходять на рахунок Національного депозитарію України в міжнародному депозитарії Clearstream, а потім розподіляються між вкладниками. Варто відзначити, що дивіденди можна отримувати в іноземній валюті. Проте, згідно із законодавством США, 30% від суми дивідендів стягуються як податковий збір.

Оскільки акції іноземних компаній в Україні на порядок дорожчі, залишається можливість купувати їх за кордоном – на біржах, де у них найбільший оборот.

 • Якщо у вас (а) відкритий рахунок в іноземному банку і є на ньому потрібна сума для покупки, то можна придбати акції, просто уклавши договір з власником акцій.
 • Якщо (б) рахунку немає, його можна відкрити за допомогою іноземного брокера. Посередника можна вибрати з числа тих, що є на зарубіжних біржах. Для того, щоб убезпечити свої інвестиції, НКЦБФР рекомендує звертатися до брокерів, які є ліцензованими в країнах ЄС або в країнах з аналогічним європейським режимом регулювання. До таких країн належать США, Канада, Австралія, Сінгапур, Гонконг, Бразилія, Японія та інші.
 • Якщо у вас (в) немає рахунку в іноземному банку і ви не маєте наміру його відкривати, то можна перерахувати гроші іноземному брокеру з рахунку в українському банку. Для цього доведеться оформити одноразову е-ліцензію, так званий, електронний ліміт. Після переказу грошей брокер за дорученням інвестора купує або продає акції.

За словами експертів в даному питанні, на акціях Apple ніхто зупинятися не збирається. Але саме “яблучний експеримент” допоможе визначити, наскільки український ринок готовий до таких нових фінансових інструментів, якими будуть попит та пропозиція. Головне досягнення наразі в тому, що тепер як приватні, так і інституційні інвестори можуть купити акції Apple в національній валюті, тобто оборот цінних паперів виведений на організований ринок. До цього в Україні був застій на фондовому ринку.

Якщо у вас залишились питання, напишіть нам!

1207_1373277602.jpg

Написати нам

  (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

  Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group