Дата реєстрації компанії та її значення

Якщо відкрити закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (далі — Закон), то можемо побачити, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР), серед інших, містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, як «дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі». Що ж означає ця дата та чи має вона якесь значення, окрім календарного часу певної події?

З аналізу Закону слідує, що дата реєстрації компанії – це дата внесення відповідного запису до ЄДР (п. 19 ч. 2 ст. 9 Закону).

В момент реєстрації у компанії з’являються цивільні права та обов’язки юридичної особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України «Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення».

То що ж такого можна дізнатись про компанію, знаючи її дату створення?

Group of business people having a meeting Free Photo

Якщо компанія-контрагент була щойно створена, потрібно розуміти, що швидше за все, у неї немає активів. Це означає, що в разі невиконання нею зобов’язань, у вас не буде з чого стягнути будь-яке майно.

Не завжди нові компанії надійні. Буває, що юридичні особи створюються під конкретну угоду або з розрахунком, що після виведення зароблених коштів її «кинуть». Нові компанії не мають репутації або впізнаваності, тому втрачати нема чого, а значить завтра можна відкрити наступну юридичну особу і продовжувати працювати не виконавши зобов’язання попередньої компанії.

Наступний ризик — це проведення зустрічних звірок та перевірок. В першу чергу на це варто звернути увагу платникам ПДВ і компаніям, які планують збільшити обороти (як товарні, так і грошові) з такими новоствореними компаніями.

Не рідкісні випадки, коли новостворена компанія отримує мільйони, а в ній оформлена лише одна людина — директор. Тоді у фіскальних органів виникає питання чи є у такої компанії матеріально-технічна база для надання таких дорогих послуг. В результаті таких перевірок може бути знятий податковий кредит, донараховано податкові зобов’язання, якщо податкова запідозрить безтоварність таких угод або відсутність бази для надання послуг. Також є практика блокування податкових накладних у новостворених компаній, а це ризики недоотримання податкового кредиту.

Окрім того, від дати реєстрації компанії, може залежати дія тих чи інших норм законодавста, яке регулює відповідні відносини.

Отже, якщо говорити простими словами, з дати реєстрації розпочинається офіційна законна діяльність юридичної особи. Саме тому при виборі контрагента варто особливу увагу звертати на дату реєстрації компанії. Чим довше існує компанія, тим більше інформації можна зібрати про її діяльність і провести якісну перевірку на благонадійність.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group