Бізнес за кордоном: яку країну обрати?

Рано чи пізно, до підприємця, який розвивається і прагне розширення свого бізнесу, приходить думка про вихід на міжнародний ринок. Але мова йде не про торгівлю з нерезидентами, а про відкриття власної справи за кордоном. Відразу виникає питання: куди ж податися, де буде «добре і дешево»? Питання вибору юрисдикції дуже важливе, так як від нього залежатиме зручність та успішність ведення підприємницької діяльності.

Регулювання процесу створення та ведення бізнесу — це норма внутрішнього права окремої держави. Щоб відкрити підприємство за кордоном, необхідно мати уявлення про закони держави, в якому особа має намір зареєструвати підприємство. Разом з тим, це не означає, що потрібно на кілька тижнів пропасти в світовій паутині, вивчаючи нормативну базу зарубіжних країн. Ця стаття для того, щоб наголосити на головних моментах, на які варто звернути увагу при виборі юрисдикції для ведення бізнесу за кордоном.

ОТЖЕ, ЩОБ ДОСЛІДИТИ, ЯКА КРАЇНА Є НАЙБІЛЬШ «ЗРУЧНОЮ» ДЛЯ ВАС, ДОСЛІДІТЬ НАСТУПНІ ПИТАННЯ

  1. Політична стабільність та економічна стійкість держави.

Рівень політичної стабільності безпосередньо впливає на якість і ефективність виконання державною владою своїх управлінських функцій, в тому числі в секторі економіки. В даному випадку потрібно звернути увагу на фактори, які визначають політичний та економічний курс. Війни, масові громадські невдоволення, страйки, мітинги тощо – все те, що явно не свідчить про здоровий політичний та економічний клімат держави. Відсутність різких і радикальних змін у суспільному житті та корпоративна безпека – запорука успішного та стабільного бізнесу.

2. Характеристика корпоративного законодавства.

На ведення та умови розвитку бізнесу спрямовані багато нормативно-правових актів країн. Вони визначають бізнес-клімат і є визначальним фактором при виборі місця ведення знову відкритого бізнесу. В цьому питанні можна виділити кілька пунктів, на які варто звернути увагу, зокрема: час і умови реєстрації бізнесу, можливість отримання дозволів на будівництво бізнес-об’єктів, час реєстрації власності, умови кредитування, правовий захист іноземних та вітчизняних інвесторів, умови ведення міжнародної торгівлі (експорт та імпорт), забезпечення виконання умов контрактів, система ліквідації бізнесу. Особливу увагу варто приділити питанню формування статутного капіталу.

Аналіз існуючих моделей державного регулювання корпоративного сектору в країнах, сьогодні не дає можливості одностайно сказати, яка із моделей є досконалою. Саме тому до питання вибору країни потрібно підходити індивідуально.

3. Податковий режим.

Питання вибору оптимального податкового режиму чи не найбільше цікавить підприємців, які хочуть розпочати справу а кордоном. Адже основна сума витрат з прибутку якраз припадатиме на сплату обов’язкових платежів та зборів. Так, якщо компанія отримує дохід, то одним з вирішальних чинників може бути ставка корпоративного податку. Саме цьому виду слід приділити найбільшу увагу. Наприклад, естонська модель оподаткування передбачає застосування ставки корпоративного податку до розподіленого прибутку. Окрім того, естонська електронна система заповнення річної податкової звітності в 2011 році була визнана найкращим у світі рішенням в категорії е-держава. Система знижує адміністративне навантаження, бюрократію, полегшує бізнес. Подавати звіти стало більше підприємців − їх уже не відлякували черги до податкових інспекцій.

В податковому питанні також варто звернути на умови, при яких бізнес звільняється від податків, можливо наявні виключення тощо. Також не потрібно забувати про територіальний принцип оподаткування, коли податок не виплачується тільки на той прибуток, який був отриманий за межами держави.

Відтак, зменшення витрат на податки – основне завдання, яке намагаються вирішити підприємці, виводячи бізнес за кордон.

4. Валютне регулювання.

Ще одне питання, на яке слід звернути увагу — валютні обмеження як система державних заходів (адміністративних, законодавчих, економічних та організаційних) щодо встановлення порядку проведення операцій з валютними цінностями. Зазвичай, такі заходи передбачають регулювання міжнародних платежів і переказів капіталів, репатріації експортної виручки, прибутків, грошових знаків і цінних паперів, заборона вільної купівлі-продажу іноземної валюти. В першу чергу мова йде про валютні обмеження, запроваджені Національним банком України, зокрема, щодо продажі валютної виручки, розрахунків за зовнішньо-економічними контрактами, виплати валюти тощо.

5. Ліцензування діяльності.

Ліцензування підприємницької діяльності як засіб державного регулювання економіки застосовується в багатьох країнах. Вибір юрисдикції безпосередньо залежить від виду діяльності. Так, в деяких юрисдикціях певні види діяльності заборонені, або вимагають отримання ліцензій та дозволів. Це означає, що ви маєте заздалегідь визначитись, чим буде займатися ваша компанія, щоб, наприклад, заборона того чи іншого роду діяльності в обраній країні не виявилась для вас несподіванкою.

6. Правила відкриття банківського рахунку.

Обов’язковою частиною реєстрації та функціонування компанії за кордоном є оформлення розрахункового рахунку. Як правило, банки пропонують різні види обслуговування за різною ціною — в залежності від переліку включених і додаткових послуг і якості сервісу. Вибір повністю визначається потребами бізнесу: в деяких випадках необхідно максимально знизити витрати на обслуговування, в інших — досягти найбільшої швидкості обробки операцій співробітниками банку.

7. Державна підтримка.

Малий бізнес успішно функціонує в багатьох промислово розвинених країнах, насамперед завдяки його державної підтримки. Він може підтримується шляхом створення великої кількості різних організацій і фондів, у формі консультаційних послуг, поєднаних із загальним зниженням податкового тиску у формі податкових пільг, запровадженням спеціальних державних цільових програм тощо. Багатий досвід та цінний досвід в цьому питання мають США, там, навіть, діють спеціально створені органи. Підтримка малого бізнесу відбувається головним чином через дотації, прямі гарантовані позики. Крім того на рівні штату реалізуються програми підтримки малого бізнесу через залучення недержавних коштів.

Так чи інакше, хочеться сказати, що основна перевага ведення власної справи за кордоном полягає в тому, що бізнес там більш чи менш передбачуваний, а законодавчі акти стабільні. Безумовно, процес реєстрації компанії за кордоном вкрай непростий. Проте, мова тут йде не стільки про процедурні моменти, скільки про правильний вибір юрисдикції. Саме від цього рішення залежить успішність вашого бізнесу і його легітимність в українському правовому полі. Тож перед прийняттям такого рішення радимо попередньо проконсультуватися з юристом і бухгалтером, що мають досвід в цій сфері діяльності.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group