Зупинка реєстрації податкових накладних: хто попадає в зону ризику?

З 1 липня 2017 року податкові органи отримали право зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Зупинення реєстрації накладної відбуватиметься у разі їх відповідності критеріям ризику, затвердженим Міністерством фінансів України, після автоматизованого моніторингу з боку ДФС.

 

Про нові правила реєстрації податкових накладних повідомляє Державна фіскальна служба. Зокрема, з 01.07.2017 р. (до того часу діяв тестовий режим з виявленням ризикових накладних, але без зупинення їх реєстрації) буде неможливою реєстрація ризикових податкових накладних. Про це йдеться в Наказі Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (далі – Наказ). Наказом затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за встановленою формою, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності.

Важливо, що моніторинг накладних ще не означає їх зупинення. Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється у випадку відповідності одній із ознак:

  1. у 1,5 або більше разів перевищення обсягу постачання товару в одній податковій накладній залишку обсягу постачання такого товару, зазначеного у податкових накладних, зареєстрованих з 01.01.2017 р., та обсягу придбання відповідного товару, зазначеного у отриманих податкових накладних, зареєстрованих з 01.01.2017 р. в Реєстрі; сума ПДВ в податкових накладних з придбання товарів з кодами згідно з УКТЗЕД, є більшою за 50% загальної суми податку, зазначеної у податкових накладних з придбання товарів таким платником податку і зареєстрованих з 1.01.2017 його контрагентами;
  2. відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією).

 Наказ містить ряд винятків, а саме — не підлягатимуть моніторингу податкові накладні, які відповідають одній з визначених ознак:

 

  • податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю), та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;

  • обсяг постачання, зазначений в податкових накладних, зареєстрованих у поточному місяці, становить менше 500 тис. грн. та керівник — посадова особа такого платника податку займає аналогічну посаду менше ніж у чотирьох платників податків;

  • загальна сума сплачених у 2016 році сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 5 мільйонів гривень;

  • відношення суми податків та ЄСВ, сплачених платником та його відокремленими підрозділами, до загальної суми постачання товарів/послуг на митній території України за останні 12 місяців, зазначеної в податкових накладних, відповідає формулі (детальніше в підпункті 4 пункту 4 Наказу):

D>0,05, Р<Рм×1,3,

 

D–розрахункова величина, яка дорівнює S/T;

S–загальна сума сплачених за останні 12 місяців сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;

T–загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7 %, за останні 12 місяців, яка зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі;

P–сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;

 

Рм–найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 місяців.

 

Тобто, поза зоною контролю залишаються податкові накладні, видані суб’єктами малого підприємництва та великими платниками податків.

  У випадку отримання платником квитанції про блокування реєстрації накладної, платник має право надати контролюючому органу пояснення та документи, достатні для реєстрації накладної в ЄРПН. Спеціальна комісія ДФС за результатами їх розгляду приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Якщо прийнято позитивне рішення — податкову накладну реєструють у ЄРПН у день прийняття рішення. Якщо у реєстрації податкової накладної відмовлено — таке рішення можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку. У такому разі податкову накладну реєструють датою набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідної податкової накладної в ЄРПН, але після її перевірки. Коли ДФС отримує рішення суду про скасування реєстрації податкової накладної, її реєстрацію скасовують.

 Важливо! На час зупинення реєстрації податкової накладної у ЄРПН до прийняття рішення про її відновлення, штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію не застосовують.

Таким чином, щоб максимально знизити ризик визнання податкових накладних ризикованими, радимо після отримання рішення комісії про відмову реєстрації накладних обов’язково та своєчасно надавати уповноваженому органу пояснення щодо реальності господарських операцій та підтверджувати це відповідними документами. До таких відносяться: договори з контрагентами, листування між сторонами, первинні документи щодо постачання товарів/послуг, рахунки-фактури, акти приймання-передачі, підтвердження наявності матеріально-технічних ресурсів тощо.

     

Дані зміни ж прийняті з метою уникнення ситуацій, коли покупець за зареєстрованою накладною отримує безпідставну податкову вигоду у вигляді неправомірно сформованих сум податкового кредиту з ПДВ.

Задати питання/Замовити послугу?

  • facebook-olans
  • instagram-olans
  • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2020 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.