Як позбутися бізнесу? Можливі варіанти

Станом на сьогоднішній день, у зв’язку з фінансово-економічною ситуацією в країні, багато компаній закриваються, особливо це стосується малого та середнього бізнесу. Цьому є безліч причин: нестабільна економічна ситуація, високе податкове навантаження, недобросовісна конкуренція, бізнес перестав приносити прибутки, борги, неспроможність виплати заробітної плати і так далі. Підприємцям нічого не залишається як припинити неприбуткову діяльність. Як правило, найчастіше це робиться шляхом ліквідації юридичної особи.

    Окрім того, є компанії, які фактично не проводять господарської діяльності, а просто «існують». При цьому, їх життєдіяльність підтримується шляхом виплати заробітної плати працівникам, орендних платежів за приміщення, сплати податків, поштово-телефонних витрат тощо. За найбільш скромними підрахунками з розрахунку на одного працівника (директора), і то з мінімальною заробітною платою, сума всіх витрат на організацію діяльності підприємства становитиме приблизно від 10 до 15 тисяч гривень.

    Разом з тим, чи дійсно ліквідація — це найкращий спосіб згорнути бізнес з мінімальними для себе ризиками? Які можливі альтернативні варіанти виходу із ситуації, що склалася? Про це і поговоримо в цій статті.

Ліквідація

Найпопулярнішим способом позбутися від компанії залишається ліквідація підприємства, це так званий класичний спосіб «закриття». Як би то не здавалося дивним, але закрити бізнес набагато складніше і затратніше, ніж відкрити компанію. Суть ліквідації полягає в тому, що власник компанії приймає рішення про ліквідацію з дотриманням усіх законодавчо передбачених процедур, а саме: створення ліквідаційної комісії, публікація оголошення в офіційному виданні про припинення, повідомлення органів Державної фіскальної служби (ДФС) та інших органів, виявлення кредиторів та дебіторів, проведення інвентаризації, звільнення працівників і так далі. За підсумком перевірок підприємство повинне буде сплатити штрафи та податки (якщо інспектор, перевіряючи компанію, знайде помилки або недоплату) і тільки тоді, пройшовши всі перевірки відповідними інстанціями, можна закрити компанію. Непростим і тривалим також буде процес звільнення працівників та виплати їм гарантованих законодавством сум. На законодавчому рівні передбачено термін мінімум 2 місяці на проведення такої процедури згортання підприємницької діяльності. Проте в реальному житті самоліквідація, як правило, затягується на кілька років.

Окрім того, хочемо звернути Вашу увагу на те, що на даний момент в Україні відбуваються зміни в податкових органах і процедура ліквідації не працює (вже близько року). Це означає, що хоч і в законодавчому порядку прописаний алгоритм дій при ліквідації компанії, але немає технічної бази для його реалізації, а це значить, що поки ліквідувати підприємство класичним способом не можна, навіть зацікавивши відповідальну особу. У контролюючих органах немає відділу, відповідального за зняття компанії з обліку, а це значить, що поки неможливо отримати довідку з податкової про те, що компанія знята з обліку, як наслідок — внести в державний реєстр запис про те, що компанія ліквідована неможливо.

Переваги такого варіанта: законність, безпека та остаточне припинення підприємства проблем, що існували.

Недоліки: тривалий процес закриття, що займає період від кількох місяців до кількох років, відносно висока вартість, а також складна процедура проходження всіх перевіряючих інстанцій.

Купівля корпоративних прав або ж продаж компанії

Як варіант, на противагу ліквідації є простіший і швидший спосіб позбутися компанії. Купівля корпоративних прав або ж продаж компанії полягає в тому, що теперішній засновник продає свою частку в компанії іншій людині, а директора звільняють, таким чином розриваючи зв’язок всіх осіб, пов’язаних з такою компанією. З моменту таких змін відповідальність лягає на нового директора і засновника (покупця). Досить часто на практиці, для того, щоб не привертати увагу державних органів раптовими змінами, компанії ще якийсь час подають звітність, щоб уникнути підозри у фіктивності такого продажу.

Надалі, новий власник забирає всі документи і печатки. В результаті такої операції у старого власника залишається договір купівлі-продажу корпоративних прав та акт прийому — передачі документів і печаток, які він, за потребою, надає всім контролюючим органам, а також кредиторам, в разі, якщо такі пред’являть свої претензії. Разом з тим при такій процедурі не досягається основна мета ліквідації — повне припинення компанії з припиненням його прав і обов’язків. Щодо термінів, то в цьому випадку дійсно все можна провести за один день, але таку процедуру не можна вважати ліквідацією юридичної особи, а всього лише передачею відповідальності за компанію новому директору/засновнику.

Переваги такого варіанта: економія фінансових та часових ресурсів, а також оперативність процедури.

Недоліки: пошук нового власника чи передоручення комусь.

Висновки статті

Протягом наступних років на українське законодавство чекає велика кількість змін, зокрема змін у сфері інтелектуальної власності. Але, не зважаючи на позитивність змін, залишається головне питання – коли зазначені норми почнуть реально працювати в Україні, та як саме вони будуть реалізовані на практиці. Адже Угода про Асоціацію передбачає лише внесення змін до законодавства, а практична реалізація залишається на совісті України.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group