ЩО НЕСЕ НОВИЙ ЗАКОН ПРО ВАЛЮТУ ГРОМАДЯНАМ ТА БІЗНЕСУ?

Підписуючи Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання провести ряд ключових реформ та адаптувати українське законодавство до норм і стандартів Євросоюзу. Валютне законодавство не є винятком. Президент України 4 липня підписав Закон «Про валюту і валютні операції» (далі - Закон), схвалений верховною Радою України 21 червня цього року, яким урегульовано основні правила здійснення валютного регулювання та валютного нагляду. Запропонована модель валютного регулювання відповідає міжнародній практиці, зокрема вимогам директиви ЄС 88/361/ЄЕС про вільний рух капіталу та Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Перш за все, хочеться навести вичерпний перелік підстав, зазначених в законодавстві, коли можна вільно використовувати твір.

Нагадаємо, що раніше валютне регулювання здійснювалось за принципом «заборонено все, що не дозволено законом».

Новий Закон вводить на валютному ринку принцип «дозволено все, що не заборонено».

Це означає лібералізацію практично всієї сфери валютної діяльності.

Далі поговоримо про основні зміни, що несе Закон.

Дозвільні документи та валютне інвестування

Тепер для інвестицій за кордон не потрібна буде індивідуальна ліцензія НБУ. Після вступу в силу Закону замість генеральних і індивідуальних ліцензій залишиться тільки один вид - валютні. Такі потрібно буде отримувати лише небанківським установам, які будуть працювати з валютою. Банки ж отримають її автоматично - в складі банківської ліцензії.

 

Якщо простими словами, то будь-який громадянин України зможе відкривати рахунки у банках Швейцарії, Австрії, Німеччини і так далі, робити інвестиції, в тому числі, шляхом придбання цінних паперів. Раніше для проведення таких операцій потрібно було отримувати дозвіл Нацбанку, збирати для цього пакет документів, які б підтвердили джерело доходів, а також цільове використання цих коштів. Тобто, Закон відкриває доступ будь-якого суб’єкта (як юридичної, так і фізичної особи) до загального ринку капіталу. При цьому, нерезиденти повністю зрівнюються в правах з резидентами в контексті валютних операцій. 

Ліцензуванню підлягатимуть лише такі операції:

  • торгівля валютними цінностями в готівковій формі;

  • переказ коштів;

  • здійснення розрахунків у іноземній валюті на території України за договорами страхування життя;

  • факторинг;

  • інші валютні операції, визначені Національним банком України.

Проте, в НБУ залишається право розширити цей перелік.

Закон також знімає обмеження на ввезення в Україну чи вивезення за кордон цінних паперів. Тепер це можна робити вільно. Крім того, як і раніше, під час перетину кордону потрібно декларувати готівку сумою до 10 тисяч євро.

Валютний контроль

Чи не головним досягненням Закону є те, що він передбачає скасування валютного контролю для більш, ніж 40% операцій, реєстрації кредитів від нерезидентів та ліцензування інвестування за кордон. Разом з тим, цьому є межа - Закон скасує його для операцій купівлі і переведення валюти на суму до 150 тисяч грн. в еквіваленті.

 

Окрім того, НБУ в разі несприятливої фінансової ситуації залишає за собою право знову вводити захисні заходи на валютному ринку. Причинами для посилення контролю можуть стати «нестійкий фінансовий стан банківської системи, значний тиск на платіжний баланс України, виникнення обставин, які загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи держави». Зокрема, регулятор може ввести обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті, встановлювати граничні терміни розрахунків за експортно-імпортними операціями, вводити спеціальні дозволи (по суті, нинішні ліцензії) на проведення окремих валютних операцій, наказувати резервування коштів за валютними операціями.

     Наявність таких ризиків повинен підтвердити незалежний орган – Рада фінансової стабільності, до якої входять представники ключових фінрегуляторів країни (Нацбанк, Мінфін, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, НКЦПФР). У той же час, таке обмеження обіцяє бути недовгим: термін дії зазначених захисних заходів не повинен перевищувати шість місяців з дати їх введення.

     Закон також продовжить максимальний термін для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів на понад 180 днів. Експортерам не потрібно буде продавати виручку, а купувати валюту можна буде без прив'язки до конкретного експортного контракту. Скасування цього обмеження покращує конкурентні позиції українських експортерів та імпортерів, зменшуються ризики штрафів і збільшується простір для домовленостей між торгівельними партнерами щодо умов розрахунків. 

Відповідальність за порушення валютного законодавства компаніями

За новим Законом державні органи позбавляються можливості зупиняти діяльність підприємств у разі порушення строків розрахунків за експортними та імпортними операціями. Так, Закон скасовує 37 статтю закону «Про зовнішньоекономічну діяльність», яка описує спеціальні санкції для порушників — індивідуальне ліцензування кожної операції або їх заборону. Відтепер, підприємства платитимуть пеню та штрафи.

Висновки:

Очевидно, що нові правила валютного регулювання додають свободи українському бізнесу, особливо тому, що має зовнішньоекономічний напрямок. Недарма в мережі Інтернет новий Закон вже охрестили як «валютний безвіз». Проте, потрібно розуміти, що «лібералізація» не означає «відсутність контролю». НБУ і банки і надалі матимуть право вимагати від компаній і фізичних осіб документи про проведені валютні операції.

 

Наразі Закон чинний, проте введений в дію він буде лише через сім місяців -07.02.2019 р., до того часу правовим регулятором залишається Декрет Кабінету міністрів «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 1993 року.

Задать вопрос/Заказать услугу

  • facebook-olans
  • instagram-olans
  • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2020 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.