Щодо запровадження Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій

Українська система податкового законодавства є доволі заплутаною та складною. Постійні внесення змін та доповнень, хоча й приймаються з метою покращення податкової системи в цілому, лише завдають клопоту платникам податків та вимагають часу, для того, щоб розібратися в нових правках.

           

На практиці в учасників підприємницької та іншої господарської діяльності можуть виникати питання щодо тлумачення тієї чи іншої норми податкового законодавства. Для задоволення такої потреби законодавець передбачив спеціальний механізм – надання податкових консультацій.

 Відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПК України) «За зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом».

Податкове законодавство постійно змінюється, але в цьому також є плюси. Зокрема, хочемо повідомити про положення ПК України, що набрали чинності 01 квітня 2017 щодо порядку надання індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК). Так, статтями 52 та 53 ПК України суттєво змінено строки та порядок надання консультацій, встановлено вимоги як до форми запиту на отримання консультацій, так і самої консультації. Проте, головним нововведення є створення Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій (далі – Єдиний реєстр консультацій), який, до речі, вже функціонує.

В Єдиному реєстрі консультацій платник податків має можливість здійснити пошук ІПК за наступними реквізитами:

— реєстраційний номер ІПК;

— дата реєстрації ІПК;

— ключові слова (наприклад, податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість тощо);

— орган, що надав консультацію;

— статус документу (діючі ІПК, анульовані ІПК).

 Відтепер, ІПК, надана в письмовій формі, підлягає реєстрації в єдиній базі ІПК та розміщенню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, без зазначення найменування (прізвища, ім’я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та його податкової адреси.

 Відповідно до п. 53.1. ст. 53 ПК України «Не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансової (штрафні санкції та/або пеня), платника податків (податкового агента та/або його посадову особу), який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі, а також узагальнюючої податкової консультації, за діяння, що містить ознаки податкового правопорушення, зокрема на підставі того, що у подальшому така податкова консультація була змінена або скасована».

Важливо зазначити, що консультація, не внесена до Єдиної бази консультацій, не звільняє платника податків від відповідальності (фінансові, штрафні санкції та/або пеня). Іншими словами, запровадження такого реєстру дає можливість платнику податків захистити свої права в разі їх порушення/оспорювання з причин, що не залежали від нього.

                                                                                                              

Зайти до Єдиного реєстру ІПК можливо з головної сторінки офіційного веб-порталу ДФС, перейшовши за цим посиланням та обравши необхідний розділ за наступною послідовністю: «Електронний кабінет платника» – «Інформація з реєстрів» – «Єдиний реєстр індивідуальних податкових консультацій» – «Реєстр індивідуальних податкових консультацій». Доступ до зазначених даних єдиної бази та офіційного веб-сайту є безоплатним та вільним.

 

Хочемо звернути вашу увагу на те, що оскільки, Єдиний реєстр консультацій тільки починає працювати і поки немає напрацьованої бази ІПК, ви можете не знайти роз’яснення щодо питання, яке вас цікавить. На такий випадок ви можете самостійно звернутись до контролюючого органу й одержати від нього допомогу щодо застосування певної норми у письмовому вигляді — ІПК, яка в подальшому буде включена до Єдиного реєстру консультацій.

Разом з тим, нагадуємо, що ІПК має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію, адже, при її написанні уповноважені органи керуються конкретною ситуацією на підприємстві або платника, відтак, дане роз’яснення не може поширюватись на інші аналогічні ситуації.

Задати питання/Замовити послугу?

  • facebook-olans
  • instagram-olans
  • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2020 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.