SaaS в Україні

SaaS (Software as a Service) – це один із способів розповсюдження програмного забезпечення (далі – ПЗ). Зазвичай, ПЗ розповсюджується шляхом надання покупцю фізичної копії оплаченого продукту – на CD/DVD диску, через інтернет або в інший спосіб, але так чи інакше покупець отримував доступ до файлів ПЗ. У випадку SaaS покупець отримує не фізичну копію програми, а доступ і право користуватися ПЗ (або комплексом програм) що знаходиться на відповідному сайті. Найпростішим прикладом SaaS є «хмарні» сервіси Google Drive, iCloud, Яндекс.Диск, тощо. В цій статті ми розглянемо, як в Україні регламентується SaaS та які права інтелектуальної власності належать або мають належати власникам SaaS.

Що представляє собою SaaS з юридичної точки зору?

З юридичної точки зору SaaS представляє собою комплекс інтелектуальної власності:

  • Сайт, за допомогою якого здійснюється діяльність;​
  • Логотип (товарний знак) сервісу;
  • Продукти (ПЗ), які реалізуються (до яких представляється доступ);
  • Контент, розміщений на сайті сервісу.

Кожен з вищеназваних елементів є невід’ємною частиною SaaS, яка потребує захисту. Так, логотип сервісу можна зареєструвати як торгову марку в певній країні, а якщо цього не зробити – будь хто може використовувати його у своїх цілях. Для зручності сприйняття ми створили таблицю, в якій відображені об’єкти інтелектуальної власності, що стосуються SaaS, способи їх захисту та закріплення, а також можливі негативні наслідки при відсутності такого захисту / закріплення.

ОБ’ЄКТ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

Сайт, за допомогою якого здійснюється діяльність

Сайт, за допомогою якого здійснюється діяльність

Логотип (товарний знак) сервісу

Продукти (ПЗ), які реалізуються (до яких надається доступ)

Контент, розміщений на сайті сервісу

СПОСОБИ ЗАХИСТУ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ПРАВ

Передача прав на сайт — ПЗ, елементи дизайну, бек-енд, фронт-енд від розробників

Передача прав на логотип від дизайнера.

Реєстрація товарного знака в установленому законом порядку

Договір з ліцензіаром, якщо поширюється не власне ПЗ.

*Зверніть увагу, що в договорі вам має надаватись можливість укладення субліцензійних договорів з кінцевими користувачами!

Договір з розробниками, акти прийому-передачі.

Передача прав на контент від авторів, зняття відповідальності з власника сайту за контент, розміщуваний користувачами на сайті шляхом розміщення на сайті Terms of Use.

НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ВЛАСНИКА, У РАЗІ ВІДСУТНОСТІ ЗАХИСТУ / ЗАКРІПЛЕННЯ ПРАВ

Розробники можуть передати (продати) копію розробленого для вас сайту вашим конкурентам чи шахраям, які можуть вас копіювати.

Формально, якщо у вас не зареєстрована ТМ, будь-яка особа може використовувати у своїй діяльності ваш товарний знак.

Якщо ви розповсюджуєте ПЗ іншого розробника, ви повинні укласти із ним відповідний договір, оскільки у разі його відсутності – усі ваші доходи з відповідного ПЗ є незаконними та підлягають відшкодуванню власнику.

Якщо на сайті відсутні правила користування, власник такого сайту несе таку саму відповідальність за порушення прав третіх осіб, як і сам порушник (користувач).

Слід зазначити, що жодних особливостей в захисті вищезазначених прав у зв’язку з тим, що такі права стосуються SaaS немає. Якщо ви бажаєте якісно захистити свої права на SaaS, мінімізувати податки чи ризики порушення ваших прав – спеціалісти компанії Olans Group з радістю допоможуть вам в цьому!

Реалізація SaaS

Слід зазначити, що жодних особливостей в захисті вищезазначених прав у зв’язку з тим, що такі права стосуються SaaS немає. Якщо ви бажаєте якісно захистити свої права на SaaS, мінімізувати податки чи ризики порушення ваших прав – спеціалісти компанії Olans Group з радістю допоможуть вам в цьому!

Після того, як ми визначились з тим, що робити з інтелектуальною власністю, постає питання – як оформити SaaS ? Адже чіткого визначення SaaS в українському законодавстві немає. Далі ми розглянемо способи оформлення SaaS з точки зору цивільного законодавства не чіпаючи податкове. Якщо ж вас цікавить оподаткування SaaS та ПЗ в цілому, ви можете дізнатись про це з іншої нашої статті – «Які податки платити, якщо ви передаєте право на використання програми?» або ж звернутись до спеціалістів Olans Group.
Отже, розглядаючи українське законодавство, можна виділити три способи реалізації SaaS:

  1. Здавання в майновий найм (оренду) комп’ютерної програми;
  2. Надання ліцензії на використання комп’ютерної програми;
  3. Надання послуг доступу (для користування) комп’ютерною програмою.

Розглянемо їх докладніше.

1) Чи доцільно та взагалі можливо здавати в оренду комп’ютерну програму ?

Відповідь на це запитання – ні. Принаймні коли мова йде про SaaS. Так, згідно цивільного законодавства та ЗУ «Про авторське право і суміжні права» предметом правочину стосовно авторського права є майнове авторське право на використання програми або право власності на матеріальний носій, що містить копію програми (примірник). Єдиний випадок, коли надання програми в оренду без надання авторського права на неї покупцю є можливим та законним – надання в оренду матеріального носія (диску, флешки, тощо), який містить програму. Оскільки SaaS матеріального носія не передбачає, формулювання «надання в оренду» є неприпустимим стосовно нього.

2) Розповсюдження SaaS через ліцензійні угоди

На перший погляд, застосування ліцензійного договору є логічним рішенням проблеми SaaS. Розглядаючи українське законодавство, такий спосіб розповсюдження здається найбільш природнім:
  • Оскільки комп’ютерна програма є об’єктом авторського права, то її використання користувачами можливе лише на підставі ліцензійного договору;
  • Відсутність у користувача примірника КП не впливає на застосування моделі ліцензії, адже Закон допускає використання твору «у будь-якій формі і будь-яким способом».

В цьому способі є лише один недолік — особа, яка отримала доступ до програми по моделі SaaS, позбавлена можливості виготовити копію програми, що робить неможливим основний спосіб використання – відтворення твору (програмна частина SaaS встановлена на обладнанні провайдера, а отже користувач не може її скопіювати).

До того ж, якщо слідувати логіці ліцензійного підходу до SaaS, кожне відвідування користувачем веб-сайту вимагає укладення ліцензійного договору, адже в його складі є елементи програмного забезпечення. А це є недоречним та незручним.

3) SaaS як договір про надання послуг

Для оформлення відносин пов’язаних із SaaS зазвичай укладається один з варіантів договору «Про рівень послуг» (service level agreements – SLA). Такі договори дозволяють встановити найдрібніші деталі – може міститися детальний опис надаваного сервісу (послуги), у тому числі перелік параметрів якості, методів і засобів їх контролю, часу відгуку постачальника на запит від споживача, а також штрафні санкції за порушення цієї угоди.

Цивільний кодекс України не містить загальних вимог до якості у договорах про надання послуг, однак не забороняє сторонам встановлювати параметри якості та відповідальність за їх недотримання.

ВИСНОВКИ:

Підбиваючи підсумок статті, спеціалісти Olans Group виділяють наступне: SaaS – це комплекс об’єктів інтелектуальної власності, який обов’язково потребує захисту та оформлення. Найбільш доцільним ми вважаємо змішаний договір – він має містити елементи ліцензійної угоди та договору про надання послуг. Якщо вам щось незрозуміло та ви бажаєте отримати професійну юридичну допомогу, яка мінімізувала б усі можливі ризики та несподіванки – звертайтесь до Olans Group, компанії яка спеціалізується на IT-сфері права та активно співпрацює з багатьма розробниками ПЗ.

Написати нам

    (pdf, doc, docx, rtf, ppt, pptx)

    Я ознайомився/лась та погоджуюсь з умовами Політики Конфіденційності Olans Group