ЗАПУСК ОНЛАЙН-ШКОЛИ (КУРСІВ): ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ

Тотальний перехід в онлайн ще ніколи не був таким актуальним. Сьогодні багато підприємців серйозно задумалися над тим, як перевести свою справу в онлайн максимально швидко, а головне - найбільш ефективно і правильно. А COVID-19 тільки сприяє відкинути всі сумніви щодо бізнесу онлайн.

 

З юридичної сторони оформлення бізнесу в Інтернеті за напрямом освіти нічим не відрізняється від іншого звичайного офлайнового підприємництва. Ви можете зареєструвати ТОВ, наймати в команду викладачів, лекторів, а можете бути фізичною особою-підприємцем і будувати бізнес самотужки. Але, підприємницька діяльність через Інтернет має свої особливості, про які ми розповімо. Цю статтю ми поділимо на 3 блоки, кожен з яких є важливою складовою юридично правильного оформлення онлайн-підприємництва.

1.Реєстрація підприємницької діяльності.

Для онлайн-бізнесу також потрібно обрати організаційно-правову форму, через яку будете вести підприємницьку діяльність. В таблиці нижче ми порівняли 2 основні форми ведення господарської діяльності, оцінюючи критерії, ви можете визначитись із “своїм” варіантом для онлайн-проекту.

Критерій порівняння

ТОВ

ФОП

Реєстрація

Необхідно підготувати пакет документів та завірити їх у нотаріуса.

Провести реєстрацію можна не виходячи з дому через онлайн платформу Дія.

Розпорядження прибутком

Власники ТОВ можуть отримувати зароблені кошти лише у вигляді дивідендів.

Може вільно використовувати отримані в господарської діяльності кошти (в тому числі, знімати готівку з підприємницького рахунку).

Кількість осіб в бізнесі

Можна бути єдиним власником і засновником ТОВ, а можна з партнерами.

Бізнес ведеться самостійно.

Залучення інвестицій

Можливість залучати інвестиції у розвиток бізнесу (у 95 % випадків інвестор вимагає відкриття ТОВ з передачею йому частки у такому ТОВ, оскільки це захищає його інтереси і надає можливість впливати на процеси управління та прийняття рішень).

Зазвичай, великі компанії, особливо іноземні, не бажають працювати з ФОП.

Додаткові витрати на бізнес

Виплата заробітної плати директору, працівникам, якщо такі є, та податків з неї. Оренда офісу, послуги бухгалтера тощо.

Не потребує додаткових затрат, окрім прямих (податки). *Якщо ФОП наймає працівників - відповідно виникають зобов’язання щодо виплати заробітної плати  та податків.

Відповідальність

Кожен з учасників несе відповідальність за діяльність ТОВ виключно в межах своїх вкладів.

Несе відповідальність всім своїм майном.

Облік

ТОВ зобов’язано вести повний бухгалтерській облік по всім своїм операціям згідно із законодавством. Бухгалтерський облік ТОВ вимагає кваліфікованого бухгалтера чи, навіть, кількох.

До ведення бухгалтерського обліку ФОП не висуваються серйозні законодавчі вимоги, вести свою бухгалтерію, в тому числі подавати звітність, підприємець може і самостійно.

У більшості випадків найкращим варіантом буде реєстрація ФОП для подібних проектів.

На цьому етапі потрібно повернутися до того моменту, коли готовився сам сайт для онлайн-школи. Тут потрібно розуміти хто власник сайту: якщо ви замовляли його розробку на аутсорсі, але розробник не передавав вам майнові права на сайт, власником є сам розробник. Тому про передачу сайту потрібно думати ще до моменту його розробки, а саме, підписати з ІТ-спеціалістом договір на розробку сайту, а після закінчення робіт, підписати також акт про передачу майнових прав на всі розробки. Якщо участь у розробці брало кілька підрядників, наприклад, безпосередньо програміст і дизайнер, то договір потрібен з обома.

 

Якщо ваш освітній онлайн-проект розрахований на перспективу, ви хочете його розвивати, ми рекомендуємо вам зареєструвати торгову марку у вигляді назви вашої школи, назви сайту тощо. Так у вас буде повноцінний бренд, яким конкуренти не зможуть скористатися.

 

Не менш важливим питанням є також легальність контенту вашої платформи. Щоб в майбутньому не виникало проблем з потенційними авторами будь то текстів, дизайну банеру чи веб-сторінки, відео чи фото, рекомендуємо вам дотримуватися кількох правил:

 

 • не використовувати зображення/фото/текст/музику без законних на те підстав, особливо ставлячи за мету отримання прибутку;

 • використовувати вищевказані об’єкти з вільних і безкоштовних бібліотек;

 • перед використанням перевіряти об’єкти на авторське право та вільні публічні ліцензії;

 • посилатися на автора й джерело запозичення, якщо використання підпадає під вільне;

 • створювати власні об'єкти авторського права.

 

Дотримуючись цих простих правил ви не тільки проявите увагу до творчої праці інших, а й зробите свій контент унікальним і не схожим на інший.

2.Веб сайт: оформлення прав інтелектуальної власності.

3.Розробка документів на сайт.

Якщо ви ведете свій бізнес у форматі онлайн-школи,

то вам варто подбати про наявність на сайті необхідних

документів.

 

В першу чергу, мова йде про публічну оферту. В оферті прописуються ваші права та права потенційних клієнтів. Для останніх особливо важливо розуміти, що вони можуть отримати з допомогою вашої платформи і на яких умовах. З кожним учнем школи/слухачем курсів договір укладати не потрібно, досить згадки на сайті про те, що текст на ньому є офертою або ще краще, підготувати окремий договір і розмістити на нього посилання. Оферта хороша тим, що процес укладення максимально спрощений, а факт укладення договору може підтверджуватися простою конклюдентною дією (наприклад, оплатою послуг).

 

Якщо на сайті немає публічної оферти, надання власниками сайту послуг, чи продаж товару нічим не регулюється, окрім норм закону, а це, в свою чергу, означає мінімальну захищеність надавача послуг та майже стовідсоткову «гарантію» того, що продавець нестиме відповідальність відповідно до закону за продані ним послуги. Публічна оферта є захисним механізмом не тільки для користувача, але і для власника сайту, тобто, продавця, тому її розміщення на сайті у ваших інтересах.

 

Варто додати, що залежно від бізнес-схеми та того, чи будете ви залучати викладачів, може бути необхідність в підписанні і звичайних, в паперовій формі договорів про надання послуг та договорів про нерозголошення конфіденційної інформації (NDA).

 

Також для сайту потрібен такий документ як політика конфіденційності (Privacy Policy) - визначає правила збору, обробки і видалення персональних даних. Цей документ є обов'язковим для будь-якого сайту, який збирає персональні дані.

Automotive, копия, копия.png

Висновки:

 

Отже, для запуску онлайн-школи, курсів чи іншого платного навчання потрібно здійснити наступні кроки:

 

 1. Зареєструвати підприємницьку діяльність;

 2. Подбати про законність використання вами прав інтелектуальної власності на контент та сайт (платформу) в цілому.

 3. Визначитись з умовами надання послуг, правами та обов’язками потенційних клієнтів та зафіксувати це в публічній оферті, підготовити Privacy policy - це «маст хев» для сайту, на якому продається товар/пропонується послуга.

 

Юристи OLANS GROUP добре розуміються на вимогах законодавства у сфері реалізації підприємницької діяльності через мережу Інтернет  і готові взяти на себе відповідальність за юридичний захист вашої реалізації проекту чи вже діючого онлайн-бізнесу.

Что говорят о нас

Рекомендую.

 

С CEO Olans - Светланой, познакомился в Силиконовой Долине. Компания помогла разработать весь необходимый пакет документов для работы. Юридические, бухгалтерские услуги, консультации. Работают быстро, оперативно, всегда на связи.

 

Если у вас есть желания начать свой IT бизнес (приложения, игры, услуги) - Olans Group поможет и организует весь необходимый юридический процесс.

Egor Komarov. 

Основатель/владелец Sugerbook

 • facebook-olans
 • instagram-olans
 • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2020 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.