Наймана праця іноземців стане для роботодавців дорожчою

 27 вересня 2017 року набере чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій» (далі – Закон), яким запроваджено багато новел в сфері працевлаштування іноземців в Україні та отримання дозволу на проживання в Україні. Отже, проаналізуємо основні зміни.

Якщо для іноземних інвесторів даний Закон означає спрощення ведення бізнесу в Україні та створення сприятливих умов для вкладення інвестицій, то для представників вітчизняного бізнесу, а також некомерційних структур, нововведення, які незабаром вступлять в силу, є ударом по бюджету. Справа в тому, що новим Законом для певних категорій іноземців встановлено мінімальні розміри заробітних плат. Так, роботодавець може отримати дозвіл на працевлаштування іноземців, за умови виплати заробітної плати у розмірі не менш як:

1) п’ять мінімальних заробітних плат – іноземним найманим працівникам у громадських об’єднаннях, благодійних організаціях та навчальних закладах, визначених спеціальним законодавством;

2) десять мінімальних заробітних плат – для всіх інших категорій найманих працівників.

Тут варто звернути увагу на те, що вимоги до мінімальної заробітної плати не застосовуються у разі отримання дозволу на застосування праці, так званих, особливих категорій іноземців та осіб без громадянства. До таких законодавець відніс:

  1. іноземні високооплачувані професіонали (іноземці або особи без громадянства, заробітна плата яких становить не менше 50 мінімальних заробітних плат);

  2. засновники та/або учасники, та/або бенефіціари (контролери) юридичної особи, створеної в Україні;

  3. випускники університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів, відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України;

  4. іноземні працівники творчих професій;

  5. іноземні ІТ-професіонали.

Вважаємо, що це неоднозначне нововведення, яке, між іншим, можна розглядати як встановлення для іноземців особливих преференцій, порівняно з громадянами України.

Серед інших змін, на які варто звернути увагу, є те, що встановлюється додатковий критерій, який дозволяє отримати посвідку на тимчасове проживання в Україні. Так, іноземці та особи без громадянства мають право отримати посвідку на тимчасове проживання за наступних умов:

1) є учасником та/або засновником такої юридичної особи та/або бенефіціарним власником (контролером) такої юридичної особи, внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

2) розмір частки у власності іноземця або особи без громадянства або іноземної юридичної особи, кінцевим бенефіціаром (контролером) якої він є, в статутному капіталі української юридичної особи становить не менше 100 000 Євро за офіційним валютним курсом, встановленим Національним банком України на дату внесення іноземної інвестиції.

Очевидно, що дане нововведення порадує далеко не всіх іноземних інвесторів, які зацікавлені у веденні бізнесу в Україні, адже лише одиниці, маючи частку у власності в статутному капіталі української юридичної особи зможуть подолати заданий грошовий бар’єр.

Проте, є фактори, які полегшать процес легалізації проживання в Україні. Зокрема, простішим стає цей процес у зв’язку зі скороченням майже вдвоє переліку документів для оформлення дозволу на застосування праці іноземців. В свою чергу, розгляд документів для оформлення посвідки відбуватиметься дещо швидше, ніж це відбувається зараз. Після набрання законом чинності  посвідки видаватимуться у десятиденний строк. Зараз строк оформлення посвідки становить 15 днів. При цьому, посвідки для іноземців та осіб без громадянства, які інвестували 100 000 євро у бізнес  в Україні, видаватимуться на строк  2 роки, в той час строк посвідок, що оформляються на іншій правовій підставі, становитиме 1 рік. Впроваджується також можливість подання іноземцями документів на отримання посвідки через представника, який діє на підставі довіреності, але отримання посвідки, як і раніше, здійснюється виключно особисто.

Метою даного Закону є створення сприятливого інвестиційного клімату для іноземних інвесторів, що є таким важливим питанням для нашої держави. Разом з тим, даючи зелене світло іноземним інвестиціям, законодавець на нашу думку, в питанні встановлення мінімальної заробітної плати для іноземців деяких категорій, надає їм явну перевагу перед громадянами України. Так, медаль має дві сторони, і з іншого боку, не кожен підприємець, який має потребу в іноземних працівниках, зможе дозволити собі утримувати такого «дорогого» підлеглого.

Задати питання/Замовити послугу?

  • facebook-olans
  • instagram-olans
  • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2020 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.