Чи треба реєструвати в НБУ договори безповоротної фінансової допомоги від нерезидентів?

На сьогоднішній день, по всьому світу, і в Україні зокрема, дуже розповсюдженою є співпраця між особами різних країн. Питання міжнародного руху коштів дуже пильно контролюється державними органами, навіть коли такий рух обумовлений наданням коштів від однієї компанії до іншої у вигляді фінансової допомоги. У цій статті ми розглянемо деякі питання надання коштів у позику, кредит або у вигляді фінансової допомоги, від нерезидентів фізичним та юридичним особам України в іноземній валюті.

Надання коштів у позику або кредит в іноземній валюті від нерезидентів України резидентам та навпаки регулюється постановою Положенням Національного банку України (далі – НБУ) № 270 від 17.06.2004р.

Цим положенням встановлюється, що договори позики, кредитів, інші аналогічні види договорів, мають реєструватись в НБУ, при чому такі договори мають реєструватись до моменту фактичного отримання особою-резидентом кредиту / позики, а у разі відсутності такої реєстрації, до резидента застосовуються фінансові санкції, передбачені законодавством України, а також проводиться обов’язкова реєстрація такого договору. (відповідно до п. 1.7. Постанови) *Реєстрації підлягають лише договори, згідно з умовами яких розрахунки повинні проводитись в іноземній валюті. Договори, за якими можна розраховуватись у гривні реєструвати не потрібно.

Звертаємо вашу увагу, що при укладанні договору позики чи кредиту, резиденти-позичальники мають передбачати в такому договорі умову про те, що він набирає чинності з моменту (або не раніше) його реєстрації, за винятком договорів про одержання кредитів уповноваженими банками на строк, що не перевищує один рік.

З вищенаведеного зрозуміло, що договори, які передбачають надання валютних цінностей особою-нерезидентом у позику / кредит, тобто такі, які мають на увазі повернення таких цінностей позикодавцю, потрібно реєструвати в НБУ. Але чи потрібно реєструвати договори, які не передбачають повернення коштів (наприклад договір безповоротної фінансової допомоги)? З таким питанням ми звернулися за офіційним роз’ясненням до НБУ.

 

У своїй відповіді від 21.08.2017р. №24-0020/58263 Нацбанк повідомив, що  договори, які за своє сутністю не мають на увазі повернення коштів нерезиденту, такі як договір безповоротної фінансової допомоги або договір дарування, реєструвати в НБУ не потрібно, оскільки вказівка на обов’язкову реєстрацію присутня у Положенні НБУ № 270 лише щодо таких договорів як кредит, позика, поворотна фінансова допомога чи аналогічні їм.

Дякуємо, що читаєте наш матеріал. Якщо у вас все ж таки залишились питання, просто напишіть нам і ми як найшвидше підготуємо відповідь.

Продовжуючи питання договорів позики, що не підлягають реєстрації, 7 вересня до вищезазначеного Положення НБУ було внесено зміни, якими встановлюється, що договір валютної позики / кредиту від нерезидентів не потрібно реєструвати, якщо таким нерезидентом виступає міжнародна фінансова організація, членом якої є Україна, або щодо якої Україна зобов’язалася забезпечувати правовий режим. Більше того, для розрахунків за таким кредитом / позикою не потрібно отримувати індивідуальну ліцензію НБУ на вивезення / переказ / перевезення валютних цінностей. (ч.2. п. 1.9. Постанови).

Підбиваючи підсумок статті, можна зазначити наступне: договори позики, кредиту, поворотної фінансової допомоги, чи аналогічні їм за змістом, що надаються нерезидентом України у валюті для резидентів України — підлягають реєстрації в НБУ, крім випадку, коли така позика надається міжнародною фінансовою організацією, членом якої є Україна або щодо якої Україна зобов’язалася забезпечувати правовий режим.

Договори позики, безповоротної фінансової допомоги, чи аналогічні їм за змістом, в яких повернення коштів відбувається у гривні чи не відбувається взагалі, реєструвати не потрібно.

Задать вопрос/заказать услугу

  • facebook-olans
  • instagram-olans
  • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2019 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.