Чи бути криптовалюті на українському ринку?

Інтерес до віртуальних валют пожвавлюється. Сприяє цьому криза вітчизняної банківської системи, нестабільність гривні, мінливий курс валют та інші труднощі, які постали перед бізнесом.

Перевага віртуальних грошей полягає в тому, що вони не схильні до наведених вище ризиків.

 • Анонімність. Персональні дані власника електронного гаманця зберігаються в таємниці, тож неможливо дізнатися ім’я чи адресу такого користувача, причому історія трансакцій є відкритою.

 • Захист персональних даних. Персональні дані користувачів приховані від сторонніх очей, що сприяє захищеності від крадіжки особистих даних.

 • Свобода від втручання державник органів. Користувач самостійно контролює рух криптовалюти, адже центральної фігури влади, яка здійснювала б контроль щодо її перерахування, немає.

 • Свобода у виплаті. Криптовалюту можна відправляти та отримувати в будь-якій точці світу й у будь-який момент часу. Щоб зробити переказ криптовалюти не потрібно турбуватися про перепланування у зв’язку зі святами або банківськими обмеженнями, які висуваються до грошових коштів у традиційному розумінні.

 • Інвестиційний інструмент. Криптовалюта може використовуватися не лише як платіжний засіб, але і як інвестиційний інструмент.

 • Дешевизна в обслуговуванні (порівняно з відкриттям банківських рахунків). Станом на сьогодні збори щодо здійснення платежів з використанням крипто валюти досить низькі, що робить її доступнішою у використанні, ніж застосування кредитних карток чи PayPal.

 

Проте, треба зауважити, що ці електронні кошти мають також інший бік медалі.

 • Відсутність законодавчого регулювання статусу та обігу криптовалюти. Зокрема, НБУ у листі від 8 грудня 2014 року № 20-208/72889 зазначає, що випуск віртуальної валюти біткойн не має будь-якого забезпечення, не контролюється державними органами влади жодної із країн, а отже біткойн є грошовим сурогатом, який не має забезпечення реальної вартості. У тому ж листі НБУ застерігає громадян та юридичних осіб щодо використання віртуальних валют для обміну на товари або грошові кошти, оскільки це пов’язано з ризиком повної втрати коштів, що задіяні у таких операціях, а також ризиком залучення таких осіб до діяльності, пов’язаної з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму. Такий лист банківського регулятора не є джерелом права в нормативному розумінні, проте на практиці позиція НБУ, яка була викладена в листі використана судом (поки не на рівні вищих інстанцій) для обґрунтування відмови у стягненні заборгованості за розрахунками в біткойнах. Нацкомфінпослуг, враховуючи роз’яснення НБУ, також застерегла фінансові установи та посередників фінансових послуг утриматися від операцій та володіння криптовалютами у зв’язку з ризиком втрати коштів, які використовуються в операції.

 • Нестабільність криптовалюти. За час існування біткойну його курс коливався від одного цента до тисячі доларів за одиницю. Амплітуда коливання є непередбачуваною. Якщо менше суб’єктів почнуть визнавати криптовалюту як платіжний засіб, вона може втратити цінність.

 • Хакерські атаки. Як і будь-який інший цифровий продукт, використання криптовалюти час від часу піддається хакерським атакам, що викликає недовіру у потенційних користувачів та не спонукає інвесторів вкладати значні кошти у цифрові активи.

 • Використання на чорному ринку або з метою ухилення від сплати податків. Уряди можуть прагнути регулювати, обмежувати або забороняти використання криптовалюти й її продаж. Деякі країни вже застосовують це на практиці: Канада Китай, Росія.

 • Негативна судова практика вирішення спорів щодо розрахунку криптовалютою. Судді через відсутність технічних знань і досвіду у подібних справах подекуди приймають дуже суперечливі рішення (наприклад Апеляційний суд м. Києва у рішенні від 12 жовтня 2016 року зазначив, що цифрова продукція біткойн не є предметом матеріального світу не має індивідуальних ознак, а тому не може бути об’єктом судового захисту).

 • Неможливість внесення криптовалюти до статутного капіталу юридичних осіб. Досить важливий аспект, оскільки невизначеність правового статусу криптовалюти не дозволяє використовувати її як актив.

 

Досвід закордонних партнерів показує, що використання криптовалюти набрало обертів, а держава зі свого боку може сприяти розвитку такого ринку.

Велика Британія є однією з найбільш прогресивних країн у відношенні до використання крипто валюти. Країна може похвалитися більш ніж 30 біткойн-банкоматами.

До біткойнів прихильна і Данія. Безготівковий розрахунок і цифрова валюта тут досить поширені, оскільки ця крана відкрито заявила про своє бажання в якнайкоротші терміни ліквідувати паперові гроші. У березні 2016 року Данія стала першою скандинавської країною, де купівля нерухомості була здійснена за допомогою біткойнів.

Найсміливіше ставлення до криптовалюти продемонстрували Нідерланди, де було створено «місто біткойнів»,де визначена найвища концентрація компаній, що надають товари та послуги за біткойни. Тут можна не тільки сплатити юридичні послуги, а й підстригтися, купити гамбургер або новий костюм, надіслати листа, полагодити побутову техніку або зняти номер в готелі.

 

Не зважаючи на досвід закордонних партнерів, поки що, радимо в Україні використовувати криптовалюту для розрахунків у випадку, якщо ви не плануєте в подальшому її стягувати в судовому порядку. Певним мінусом у використанні криптовалюти в сфері споживчих послуг в Україні є відсутність інфраструктури для переведення криптовалюти в готівку для повсякденного використання. Продукти в супермаркеті за біткойни навряд чи вдасться придбати, проте оплата крипто валютою у сфері інформаційних послуг, консалтингу та ІТ доволі вірогідна.

У питанні інвестицій у крипто валюту, ризик законодавчої нерегульованості, можна віднести на другий план. Коли в Україні щомісяця з’являється новий збанкрутілий банк, населення масово втрачає депозитні кошти, а валюта знецінюється через інфляцію, ризик інвестування в криптовалюти не здасться таким значним. Паралельно, можемо очікувати доки український законодавець змінить свою думку та визнає криптовалюти не сурогатом, а панацеєю.

Задати питання/Замовити послугу?

 • facebook-olans
 • instagram-olans
 • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2020 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.