БАНК: А ЗВІДКИ У ВАС ГРОШІ?

З вересня цього року почала діяти постанова Національного Банку України № 42, що передбачає зміни до положення про здійснення банками фінансового моніторингу. Зокрема, змінено підхід банківських структур до вивчення і перевірки клієнтів. Тепер правила фінансового моніторингу відповідають європейським стандартам.

Що змінилося?

Відтепер банки зобов’язані, окрім первинної процедури ідентифікації, яка полягає в звичній перевірці паспорту та ідентифікаційного коду, вимагати також документальне підтвердження джерел походження коштів клієнтів. Результат такої перевірки повинен бути достатнім для визначення того, чи є у клієнта реальні достатні фінансові можливості для здійснення тієї чи іншої операції. Так, за новими правилами, якщо клієнт не зможе надати офіційні документи, що підтверджують походження його статків, банк не має права допустити відповідну операцію, адже незрозуміле походження цих коштів. Окрім того, банк може оцінювати джерела доходу клієнта як з офіційних документів, так і з публічних джерел.

Проте, потрібно відразу зауважити, що нові правила перевірки банками стосуватимуться не всіх.  Використовуючи принцип ризик-орієнтованого підходу до клієнтів з низьким рівнем ризику, які не здійснюють фінансові операції у великих обсягах і щодо яких у банку не виникає підозр, в тому числі тих, які мають рахунки виключно для отримання заробітної плати, пенсійних або інших соціальних виплат, та фінансові операції яких не є ризиковими, банку не потрібно вживати заходів щодо їх додаткової перевірки. Також банкам не цікаві будуть операції клієнтів, якщо їх сума не перевищуватиме 150 тисяч гривень.

Ми з’ясували, які ж офіційні документи можуть підтвердити легальність отриманих доходів:

 • декларація осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка формується і ведеться Національним агентством з попередження корупції (е-декларація), завірена підписом клієнта;

 • податкова декларація з відміткою контролюючого органу про її отримання;

 • довідка про заробітну плату;

 • документ про дохід за реалізацію продукції або послуг;

 • документи про продаж майна;

 • документи про отримання спадщини;

 • документи про отримання страхових виплат;

 • документи про виграш в лотерею;

 • придбання прав на скарб;

 • інші виплати за умовами цивільно-правового договору;

 • для нерезидентів України – копія податкової декларації (декларації про доходи) із відміткою контролюючого органу іноземної держави про отримання.

Варто зазначити, що даний перелік не є вичерпний.

Значення прийнятих змін

Принцип, за яким тепер буде здійснюватись перевірка клієнтів банком є нормальною світовою практикою. Запровадження перевірки законності походження доходів – ще один крок до адаптації українського законодавства до європейських норм.  Так, Україні до таких змін ще потрібно звикнути, як клієнтам, так і банкам. Адже, у перших нові правила викликають дискомфорт, а в других – можливість втрати клієнтів через надмірну прискіпливість. Тому попереду праця банків над виробленням процедури перевірки легальності доходів громадян із збереженням балансу між інтересами клієнта та банківської установи.

Задать вопрос/заказать услугу

 • facebook-olans
 • instagram-olans
 • youtube-olans

+38 (096) 460 92 98,
+38 (063) 518 17 52

info@olans.com.ua 

ул. Обсерваторная, 21 а,

Киев, 04053, Украина

WE MAKE YOUR AMBITIONS WORK

Olans Group © 2015-2020 Размещение материалов сайта на сторонних ресурсах разрешено только при наличии прямой ссылки на материал.